Latarnie polsko-niemieckiej współpracy młodzieży

2022-06-15 15:00:00(ost. akt: 2022-06-15 15:21:05)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. SP 1 Giżycko

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku od prawie 20 lat aktywnie współpracuje z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży, której zadaniem jest inicjowanie kontaktów między młodzieżą z obu tych państw oraz wspieranie procesów wzajemnego poznawania się i zrozumienia.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II realizuje projekt "Latarnie polsko-niemieckiej współpracy młodzieży" (w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.).

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku od 2003 roku aktywnie współpracuje z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (organizacja międzynarodowa utworzona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec). Jej zadaniem jest inicjowanie kontaktów między młodzieżą z obu tych państw oraz wspieranie procesów wzajemnego poznawania się i zrozumienia.

Nasza szkoła (wcześniej Gimnazjum nr 1) zorganizowała i zrealizowała 26 projektów (dwustronnych - z udziałem dwóch krajów i dwa trójstronne – spotkanie uczniów z trzech krajów), z tego w 13 z nich to właśnie giżycka szkoła była gospodarzem spotkania młodzieży z obu szkół, pozostałe 13 to wyjazdy grup polskich do Niemiec w charakterze gości.


Zdobyte, wieloletnie doświadczenia w organizacji takich międzynarodowych spotkań uczniów z obu krajów okazały się być pomocne w zakwalifikowaniu się w lipcu 2021 roku do projektu „Latarnie PNWM”. Idea projektu skierowana jest do szkół i placówek oświatowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim z doświadczeniem w zakresie organizacji wymiany, ale przede wszystkim do szkół i placówek, które nigdy nie realizowały projektów wymiany i nie korzystały ze wsparcia PNWM.

Fot. Arch. SP 1 Giżycko

Od września 2021 roku intensywnie pracowaliśmy nad pozyskaniem partnerów z wymienionych województw do współpracy w ramach sieci szkół. Zgłosiły się szkoły z różnych zakątków. Niestety, czas pandemii umożliwiał nam wyłącznie kontakty online. Pomiędzy uczestników rozdysponowałyśmy materiały opracowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Cały czas pozostajemy w kontakcie telefonicznym i online w formie stałych i doraźnych „Konsultacji” na platformie Google.

Fot. Arch. SP 1 Giżycko


Fot. Arch. SP 1 Giżycko

Kolejnym punktem naszego projektu było zorganizowanie 20 maja br. warsztatów stacjonarnych dla przedstawicieli szkół. Na potrzeby tego szkolenia opracowałyśmy program i materiały szkoleniowe.

Gośćmi/uczestnikami warsztatów byli głównie nauczyciele języka niemieckiego i dyrektorzy powstającej, nowej sieci szkół – przyszłych #Latarni PNWM.

Fot. Arch. SP 1 Giżycko

Naszym celem w trakcie warsztatów było m.in.: zaprezentowanie i przedstawienie materiałów dotyczących poszukiwania partnerstw za granicą, sporządzania wniosku o dotacje, konstruowania programów spotkań młodzieży oraz rozliczania całej dokumentacji. Ponadto dzieliłyśmy się doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami.
W fazie podsumowującej/ewaluacyjnej nie zabrakło wyrazów uznania ze strony uczestników dla prowadzących z Zespołu Projektowego.
Podczas spotkania słuchacze otrzymali materiały opatrzone logo PNWM.

Zespół Projektowy SP nr 1:
Marina Rudis-Rodak,
Ewa Moszczyńska-Wierzchowska,
Kamilla Tomaszewska
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5