Przycisk życia.Teleopieka seniora jak recepta.

2022-06-15 12:24:06(ost. akt: 2022-06-14 14:34:08)

Autor zdjęcia: mojegizycko.pl

Giżycko otrzymało 68 500 zł na dofinansowanie teleopieki w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniora 2022”. Dzięki temu zakupiono 55 sztuk dodatkowych, nowoczesnych urządzeń drugiej generacji, które zostały wyposażone w takie rozwiązania jak: czujnik upadku, pomiar tętna, geolokalizację GPS, krokomierz. Przycisk życia działa w Giżycku od 6 lat.
„Korpus Wsparcia Seniorów” to rządowy program wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Skierowany jest do osób w wieku 60 lat i więcej celem poprawy ich poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”. Giżycko od kilku lat realizuje samorządową teleopiekę domową skierowaną do giżyckich seniorów.

- Od sześciu lat w Giżycku pod patronatem burmistrza Giżycka, funkcjonuje system teleopieki domowej tak zwany „przycisk życia”. Jest to dla nas duży sukces i radość z tego, że udało nam się wprowadzić system teleopieki, jako pierwszemu samorządowi na Warmii i Mazurach, a tym samym zapewnić giżyckim seniorom, głównie osobom samotnym i schorowanym poczucie bezpieczeństwa, a najbliższej rodzinie komfortu, że ich bliski jest pod stałą fachową opieką – informuje dr Katarzyna Karolska, koordynator giżyckiej teleopieki domowej z Urzędu Miejskiego w Giżycku. Ważne jest również, aby osoba starsza, niepełnosprawna, chora czasowo lub trwale niesamodzielna, wymagająca opieki, jak najdłużej mogła bezpiecznie pozostawać w swoim środowisku domowym, gdzie czuje się najlepiej, a teleopieka na to pozwala.

449067

Aby skorzystać z bezpłatnej teleopieki domowej podopieczny musi spełniać następujące wytyczne: być mieszkańcem Giżycka, być w wieku powyżej 60 lat, mieszkać samotnie oraz musi u niego występować wielochorobowość.
- Jeżeli osoba takie kryteria spełnia, wówczas zostaje zarejestrowana i wpisana do rejestru - informuje koordynator systemu. - Kryteria są bardzo ważne dla zasadności prowadzenia systemu, włączenia odpowiedniej osoby do teleopieki i jej dalszego finansowania. Po wypełnieniu niezbędnych dokumentów zostaje uruchomiony system w miejscu zamieszkania podopiecznego.

Od 2017 r. do dzisiaj, zostało zapisanych ponad 100 seniorów, jednak z różnych przyczyn liczba ta, stale się zmienia. Obecnie zarejestrowanych i aktywnych jest ponad 60 giżyckich seniorów.
- Co roku jesteśmy przygotowani do utrzymania systemu, z którego korzystają giżyccy seniorzy. Systematycznie staramy się zwiększać liczbę urządzeń, aby nikomu nie zabrakło. Zapraszamy giżyckich seniorów do zgłaszania się bezpośrednio do koordynatora giżyckiej teleopieki domowej, celem weryfikacji i włączenia do bezpłatnego systemu ratującego życie w chwili jego zagrożenia – dodaje dr Katarzyna Karolska. - Apeluję do wszystkich lekarzy rodzinnych, pielęgniarek środowiskowych, księży, pracowników MOPS, rodzin, sąsiadów, aby nie byli obojętni na moją prośbę i zgłaszali osoby samotne z wielochorobowością do bezpłatnego systemu. To w Państwa środowiskach jest najwięcej osób, które powinny być wyposażone w „przycisk życia”.

449105

Funkcjonowanie teleopieki w Giżycku przynosi wiele korzyści nie tylko dla osoby chorej i samotnej, ale także dla jego rodziny. To między innymi świadomość poczucia bezpieczeństwa seniorów, wsparcie społeczne, poczucie samodzielności i zaradności, możliwość pozostania jak najdłużej w miejscu zamieszkania, skuteczne poczucie obniżenia zagrożenia, korzyści ekonomiczne, możliwość lokalizacji podopiecznego, możliwość godzenia przez najbliższych pracy z innymi obowiązkami.

Zdaniem dr Katarzyny Karolskiej, w krajach wysokorozwiniętych „teleopieka” przepisywana jest jako recepta, co daje większy odsetek zgłoszonych osób chorych skazanych na samotność.
- Warto korzystać z oferowanych rozwiązań, które w znaczny sposób wpływają na polepszenie samopoczucia naszych giżyckich seniorów – podsumowuje dr Katarzyna Karolska, koordynator teleopieki w Giżycku.

Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 798 112 125 i zgłosić mieszkańca Giżycka potrzebującego „przycisku życia”, formalności zorganizuje koordynator teleopieki.
Renata Szczepanik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5