Terapeutyczna i edukacyjna moc ogrodu

2022-06-14 10:17:17(ost. akt: 2022-06-14 10:28:38)
Ogrody i ścieżki sensoryczne ściśle związane są z ekoterapią

Ogrody i ścieżki sensoryczne ściśle związane są z ekoterapią

Autor zdjęcia: PZOSiPO w Giżycku

Ogród sensoryczny to inaczej ogród sprzyjający stymulacji różnych zmysłów, a jego celem jest stworzenie przestrzeni przyrodniczej służącej dzieciom, młodzieży i ich rodzicom oraz opiekunom korzystającym z oferty edukacyjno – terapeutycznej szkoły czy innej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Takich ogrodów jest kilka w Giżycku.
Aby uznać ogród za sensoryczny, niezbędne jest wprowadzenie na jego teren roślin o różnych właściwościach sprzyjających stymulacji zmysłów oraz opracowanie ścieżki dydaktycznej zwracającej uwagę na te właściwości i ich wykorzystanie do celów edukacyjnych i terapeutycznych. Taki ogród powstał i doskonale się sprawdza przy Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku. Szkolny zieleniec od zawsze pełnił funkcję edukacyjną, wychowawczą, rekreacyjną i ozdobną. Dziś jest wyjątkowym ogrodem sensorycznym, w którym goszczą nie tylko uczniowie szkoły, rodzice, terapeuci, ale też nauczyciele z innych szkół i placówek oświatowych.

Pedagodzy i terapeuci w ogrodzie sensorycznym
Fot. PZOSiPO w Giżycku
Pedagodzy i terapeuci w ogrodzie sensorycznym

- W Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji od kilku lat funkcjonuje sieć pedagogów, w ramach której nauczyciele wymieniają się dobrymi praktykami. Ostatnie spotkanie pedagogów odbyło się w ogrodzie sensorycznym w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku, podczas którego nauczyciele ze szkoły prezentowali metody pracy z wykorzystaniem swojego ogrodu – informuje Małgorzata Czopińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku. - Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące do poszukiwania nowych metod pracy z uczniami.

Ogród Sensoryczny przy SP 3 w Giżycku
Fot. PZOSiPO w Giżycku
Ogród Sensoryczny przy SP 3 w Giżycku

Nowatorski pomysł giżyckiej „trójki” przeznaczony do stymulacji sensorycznej i terapii zabawą poprzez dostarczanie wielu wrażeń zmysłowych sprzyjających rozwojowi dziecka spodobał się gościom, również ukraińskim pedagogom i terapeutom, którzy mieszkają w Giżycku i realizują się zawodowo.

- Zadaniem dorosłych jest stwarzanie maksymalnej ilości sytuacji wpływających na rozwój sensoryczny dzieci. Ogród sensoryczny może być właśnie takim miejscem zmysłowych doświadczeń, może przyczyniać się do rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci – komentowali pedagodzy. - To wyjątkowy zieleniec o dużej wartości poznawczej, polegającej na wzmacnianiu rozwoju w zakresie integracji zmysłów.

Ogród Sensoryczny przy SP 3 w Giżycku
Fot. PZOSiPO w Giżycku
Ogród Sensoryczny przy SP 3 w Giżycku

Ogrody i ścieżki sensoryczne ściśle związane są z ekoterapią, w której bliski kontakt z naturą poprawia stan naszego zdrowia i samopoczucia. Dzięki zastosowaniu w nim różnych roślin i materiałów w trakcie zajęć pobudzamy zmysł wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku. Ilość zabaw i ćwiczeń może być nieograniczona i tylko od wiedzy i kreatywności nauczyciela, terapeuty zależy ich różnorodność.

Terapia w ogrodzie sensorycznym
Fot. PZOSiPO w Giżycku
Terapia w ogrodzie sensorycznym

- Przy szkołach i placówkach oświatowych dla których organem prowadzącym jest powiat giżycki we współpracy między innymi z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich stworzone zostały przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym i Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii mini- ogrody mające na celu estetyczne zagospodarowanie terenu, a zarazem prowadzenie ekoterapii – dodaje Małgorzata Czopińska. - Natomiast przy Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w ramach projektu z programu Litwa- Polska stworzony został ogród do hortiterapii, w którym stworzono ścieżkę sensoryczną do terapii dzieci. Wymiana dobrych praktyk pomiędzy nauczycielami - terapeutami, jak ta, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 pozwala na podpatrzenie innych rozwiązań, poszerzenie zakresu ćwiczeń do terapii i spędzenie czasu w gronie pasjonatów natury.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5