Nowe miejsca przyjazne seniorom z certyfikatem

2022-05-23 12:42:58(ost. akt: 2022-05-23 13:40:52)
Firma FHU Mirella Puszysta Pani z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom

Firma FHU Mirella Puszysta Pani z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Giżycka Rada Seniorów przyznała certyfikaty ,,Miejsce Przyjazne Seniorom" kolejnym lokalnym przedsiębiorcom. Do grona laureatów poprzednich dwóch edycji dołączyli: Księgarnia Odeon, Puszysta Pani, Agencja Ekonomiczna, Gabinet kosmetyczny „Carmen” i Kosmetologia-Trychologia -Dietetyka.
Ideą konkursu jest zmienianie świadomości społeczeństwa poprzez promowanie instytucji zainteresowanych potrzebami osób starszych. O tytuł ,,Miejsce Przyjazne Seniorom" mogą się ubiegać instytucje, które w swojej działalności podejmują również działania skierowane do osób starszych. Certyfikaty wręczono lokalnym przedsiębiorcom 23 maja, podczas ostatniej sesji Giżyckiej Rady Seniorów.

Gabinet kosmetyczny „Carmen” z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom
Fot. Renata Szczepanik
Gabinet kosmetyczny „Carmen” z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom

- Konkurs „Miejsce przyjazne seniorom” to inicjatywa Giżyckiej Rady Seniorów we współpracy z burmistrzem Giżycka i centrum profilaktyki zapoczątkowana w 2019 r. - mówiła Krystyna Kralkowska, przewodnicząca Giżyckiej Rady Seniorów. - Głównym celem konkursu jest wyróżnienie i promocja instytucji, przedsiębiorstw, a także organizacji, które poprzez stosowanie odpowiednich rozwiązań architektonicznych, oferowanie produktów, usług i zniżek wychodzą poza standardową komunikację z konsumentem i opiera się na zrozumieniu potrzeb osób starszych. Tym samym przyczyniają się do tego do tego, że osoby starsze traktowane są w sposób godny i czują się potrzebne oraz dowartościowane.

Certyfikaty "Miejsc przyjaznych seniorom" w Giżycku mają już: Salon Fryzjerski „Loczek”, Górni sp. z o.o. – sklep firmowy mięsny, Urząd Skarbowy, Miejska Biblioteka Publiczna. Do tego grona dołączyli: Księgarnia Odeon, FHU Mirella Puszysta Pani, Agencja Ekonomiczna Ireny Kozłowskiej, Gabinet kosmetyczny „Carmen” i Kosmetologia-Trychologia - Dietetyka Julii Mikulskiej. O ile w sklepie odzieżowym Puszysta Pani stoi kanapa do dyspozycji seniorów oczekujących na przymiarki swoich partnerów czy znajomych, to plusem spędzenia czasu w miejscowej księgarni i organizowanych przez nią wydarzeń jest specjalna oferta, zniżki, winda oraz ciekawe spotkania z historią i literaturą realizowane w plenerze.

Księgarnia Odeon z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom
Fot. Renata Szczepanik
Księgarnia Odeon z certyfikatem Miejsca przyjaznego seniorom

- Komisja konkursowa kontrolowała nasz obiekt bardzo skrupulatnie i nie ukrywam, że sprawna winda w centrum handlowym nam pomogła zakwalifikować się do miejsc przyjaznych seniorom w naszym mieście - przyznał odbierając certyfikat Krzysztof Kossakowski, szef księgarni Odeon. - Jak mawiała Wisława Szymborska, ludzkość nie wymyśliła ciekawszego zajęcia niż czytanie, tak więc zapraszam do naszej księgarni i na spotkania z literaturą.

Podmiot ubiegający się o certyfikat powinien spełniać kilka kryteriów, m.in. powinien posiadać ofertę usług lub produktów dostosowaną do potrzeb osób starszych lub specjalną  skierowaną do tej grupy społecznej, realizowaną np. poprzez wstęp bezpłatny lub atrakcyjne zniżki i rabaty.

Fot. Renata Szczepanik

- Wystarczy spełnienie dwóch spośród wielu kryteriów, by zakwalifikować się do konkursu. Podmiot może też być organizatorem lub współorganizatorem wydarzenia cyklicznego dedykowanego seniorom lub o charakterze międzypokoleniowym – przypomniała Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, organizator konkursu. - Może to być miejsce, do którego uczęszczają osoby starsze, przy jednoczesnym dostępie dla wszystkich grup wiekowych, gdzie aktywnie promuje się ofertę skierowaną do seniorów, spostrzega potrzeby osób starszych, posiada odpowiednie rozwiązania techniczno-budowlane oraz wyposażenie służące niwelowaniu barier architektonicznych, w celu dostosowania do potrzeb osób starszych.

Fot. Renata Szczepanik

Laureaci konkursu otrzymują certyfikat, zostają oznaczone specjalnym znakiem graficznym informującym o wyróżnieniu, jak  również mają prawo do posługiwania się w działaniach promocyjnych tytułem ,,Miejsce Przyjazne Seniorom w Giżycku" przez trzy lata od chwili przyznania certyfikatu.
ona


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5