Pikniki wojskowe będą zachęcać poborowych do nowej służby

2022-05-16 15:06:20(ost. akt: 2022-05-16 15:56:37)
Wojsko w Giżycku

Wojsko w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Już 21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku.
Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju, gdzie odbędą się pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz punkty rekrutacyjne. Do wojska można też zgłosić się online poprzez portal rekrutacyjny
www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem

Groźna kolizja na Starym Mieście
Fot. Ryszard Biel
Groźna kolizja na Starym Mieście

Wojskowe pikniki w woj. warmińsko-mazurskim odbędą się w Elku (przy Galerii Brama Mazur) i Nidzicy (Jeziorko Miejskie). Pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00.

- Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać - informuje Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. - Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie, dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego.

Piknik wojskowy w Giżycku
Fot. Renata Szczepanik
Piknik wojskowy w Giżycku

Organizatorzy zaplanowali też liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Piknik wojskowy podczas majówki nad Kanałem Łuczańskim
Fot. Renata Szczepanik
Piknik wojskowy podczas majówki nad Kanałem Łuczańskim

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
- Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę) - informuje Centrum Operacyjne MON.

Stoisko wojskowe w Lesie Miejskim w Gajewie
Fot. Renata Szczepanik
Stoisko wojskowe w Lesie Miejskim w Gajewie

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:
* przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);

* będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;

* na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie, będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia, będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.
ona


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kaczor3333 #3099529 17 maj 2022 11:10

    Tak to się robi. Zubożyć społeczeństwo aby chętniej poszło do wojska. Tam ubiorą i nakarmią. Ale w razie W. karabin do reki i bronić ojczyzny. Ciekawe ile dzieci znanych osobistości sceny politycznej się zapisze?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5