Zniszczony brzeg jez. Jagodne. Kolejna dewastacja na szlaku WJM.

2022-05-12 13:42:32(ost. akt: 2022-05-12 14:03:59)
Zniszczony fragment jeziora Jagodne

Zniszczony fragment jeziora Jagodne

Autor zdjęcia: Wody Polskie

Kolejna dewastacja linii brzegowej na Mazurach, tym razem zniszczono fragment jez. Jagodne znajdujące się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wody Polskie zawiadomiły giżycką policję, która ustala sprawców. To już ponad 30. interwencja na szlaku od początku roku.
Nieruchomość nad jez. Jagodne w gminie Ryn (powiat giżycki) zakupiono jako łąki trwałe, a teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Największym jej atutem jest bezpośredni dostęp do jeziora, linia brzegowa nieruchomości wynosi prawie 127 metrów. Właściciel kupił łąki z zadrzewieniem w części przyjeziornej na granicy działki w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Szymoneckiego. Na działce niedawno rozpoczęto prace i przy okazji zniszczono linię brzegową jeziora, nielegalnie usunięto drzewa i krzewy.

Zniszczony fragment Jeziora Jagodne. Przystosowaniem terenu do prowadzenia uprawy rolniczej poprzez usunięcie zadrzewień i bronowanie terenu
Fot. Wody Polskie
Zniszczony fragment Jeziora Jagodne. Przystosowaniem terenu do prowadzenia uprawy rolniczej poprzez usunięcie zadrzewień i bronowanie terenu

- Zniszczony został fragment jeziora Jagodne poprzez częściowe usunięcie zadrzewień na powierzchni ok. 110 m kw. oraz wykonanie prac związanych z przystosowaniem terenu do prowadzenia uprawy rolniczej poprzez usunięcie zadrzewień, zaoranie i bronowanie terenu na powierzchni ok. 1000 m kw. - informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Na powyższe prace nie uzyskano żadnych pozwoleń od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wykonano je bez naszej wiedzy i zgody. Zarówno jezioro Jagodne, jak i przedmiotowe działki objęte są formą ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Sprawa została zgłoszona do komendy powiatowej policji w Giżycku. Wnieśliśmy o ustalenie sprawców i zobowiązanie ich do naprawienia w całości wyrządzonej przestępstwem szkody poprzez przywrócenie uszkodzonego brzegu do stanu pierwotnego.

Zgodnie z art. 475 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tj. Dz.U. 2021, poz. 2233 ze zm.): „Kto niszczy lub uszkadza brzegi śródlądowych wód powierzchniowych, brzegi wód morskich, budowle, w tym mury, niebędące urządzeniami wodnymi, tworzące brzeg lub grunty pokryte śródlądowymi wodami powierzchniowymi - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Zniszczony fragment jeziora Jagodne. Częściowe usunięcie zadrzewień na działce jeziora
Fot. Wody Polskie
Zniszczony fragment jeziora Jagodne. Częściowe usunięcie zadrzewień na działce jeziora

Policja ustala właściciela działki, zbiera materiały dotyczące nielegalnego naruszenia linii brzegowej, ustala czy doszło do przestępstwa, w czym ma pomóc biegły.

- Aktualnie przesłuchujemy świadków, przeprowadzamy oględziny, ustalamy czy doszło do przestępstwa – informuje asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowy KPP w Giżycku. - Zgromadzony materiał przekażemy do biegłego, po otrzymaniu opinii podejmiemy kolejne czynności.

Obecnie giżyccy policjanci prowadzą 13 spraw związanych z nielegalnym naruszeniem linii brzegowej mazurskich jezior.
Renata Szczepanik


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5