Henryk Pakulnis - bohater ze swoim dębem

2022-05-13 09:00:00(ost. akt: 2022-05-13 09:59:36)

Autor zdjęcia: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

W Wilkasach z udziałem uczniów, przedstawicieli władz gminy Giżycko i Federacji Rodzin Katyńskich posadzono dąb upamiętniający Henryka Pakulnisa.
Henryk Pakulnis, urodzony 6 kwietnia 1913 r. w Werkach niedaleko Wilna, został zamordowany przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 roku. To drugi bohater katyński uhonorowany pamiątkowym obeliskiem oraz tablicami obok Stanisława Zapolskiego-Downara, upamiętnionego kilka lat temu. Dodajmy, że Henryk Pakulnis to brat dziadka urodzonej w Giżycku aktorki Marii Pakulnis.

Przed uroczystością zasadzenia dębu zgromadzeni byli świadkami wzruszającego programu artystycznego poświęconego bohaterom oraz Mszy Świętej w wilkaskim kościele parafialnym. Reprezentantami Rodzin Katyńskich na tej uroczystości byli Barbara Gawlicka i Jan Domański.

W Katyniu zamordowano 22 tysiące osób, z czego do dzisiaj 6 tysięcy uhonorowano w Polsce pamiątkowymi dębami.
– Dopóki sił i zdrowia nam nie zabraknie, pomożemy wszystkim zainteresowanym na Warmii i Mazurach w wyborze bohatera katyńskiego oraz ufundowaniu mu dębu – opowiadali po zakończeniu uroczystości goście z Olsztyna i Nidzicy. – Dziękujemy nauczycielce historii Izabeli Łempickiej i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wilkasach za przygotowanie tego wydarzenia.
Źródło: GOKiR Wilkasy

Fot. GOKiR Wilkasy/W.Albowicz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5