Letnie wykopaliska na starym cmentarzu

2022-05-04 09:28:55(ost. akt: 2022-05-04 10:15:32)

Autor zdjęcia: Jarosław Andrukajtis

Minister kultury przyznał dofinansowanie na przywrócenie kwatery z czasów I wojny światowej na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Warszawskiej. W lipcu rozpoczną się tam wykopaliska. Wolontariusze, którzy chcą wziąć udział w przedsięwzięciu już mogą zgłaszać się do archeologów.
- Miasto Giżycko otrzymało od Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na przywrócenie kwatery z czasów I wojny światowej, znajdującej się na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Warszawskiej – poinformowała Małgorzata Karczewska z Ośrodka Badań Europy Środkowo – Wschodniej, stowarzyszenia naukowego powołanego do prowadzenia badań nad dziedzictwem kulturowym, przeszłością i pamięcią regionów Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. - W latach 50. XX w. kwatera została zatarta, ale nie zniszczona. Przypadkowe odkrycie z listopada ubiegłego roku pozwoliło stwierdzić, że odkryte nagrobki leżą tam, gdzie powinny się znajdować według planu kwatery z lat 20. XX wieku. Naszym zadaniem będzie odsłonięcie kwatery podczas prac wykopaliskowych. Na swoich miejscach pozostaną powojenne groby z końca lat 40. i początku 50. W ten sposób pokażemy kolejne warstwy historii.
Już teraz zapraszamy chętnych do udziału w weekendowych wykopaliskach, które rozpoczną się prawdopodobnie z początkiem lipca.

Fot. Jarosław Andrukajtis

W projekt zaangażowane są dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska z Giżycka oraz Ośrodek Badań Europy Środkowo – Wschodniej z Białegostoku, którego członkami są historycy, archeolodzy, muzealnicy, a ich działalność koncentruje się na badaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, przeszłości regionalnej, wzmacnianiu więzi lokalnych społeczności z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością ich regionów. Stowarzyszenie prowadzi też działalność wydawniczą, a na szczególną uwagę zasługują publikacje poświęcone Mazurom i ziemi mazurskiej m.in. "Muzeum w mieście Lötzen. Historia i zbiory (1916-1944)" autorstwa Macieja Karczewskiego czy "Archeologia I wojny światowej na giżyckim odcinku frontu wschodniego" autorstwa Małgorzaty Karczewskiej i Macieja Karczewskiego.

Fot. Jarosław Andrukajtis

Ziemia odkrywa tajemnice
Prace archeologiczne na starym zabytkowym cmentarzu w Giżycku możliwe są dzięki odkryciu mieszkańców – wolontariuszy porządkujących groby. Jesienią ubiegłego roku odkryto tablice cmentarne grobów z okresu I wojny światowej. Podczas prac pielęgnacyjnych jeden z mieszkańców odkrył kilka nagrobnych tablic w pobliżu pomnika I wojny światowej. Tablice częściowo wystawały z ziemi, dlatego wzbudziły zainteresowanie giżycczanina. Okazały się nieujawnionym dotąd znaleziskiem oryginalnych miejsc pochówku żołnierzy z tego okresu.

Fot. Jarosław Andrukajtis

- Dzięki spostrzegawczości Leszka Zatorskiego na starym cmentarzu komunalnym w Giżycku znaleziono trzy poduszki cmentarne z grobów wojennych – informuje muzealnik Jarosław Andrukajtis, twórca portalu Muzeum Miasta Lötzen. - Kwatera ta została zatarta przez późniejsze, wykonane po 1945 roku pochówki. Niegdyś część tablic została przeniesiona pod pomnik. Wydaje się, że odsłonięte poduszki cmentarne, nie zostały przeniesione i znajdują się na miejscu, w którym były pierwotnie na grobach żołnierzy, którzy opisani są na tablicach.

Odkryciem zainteresowali się mieszkańcy miasta, którzy będą uczestniczyć w pracach ekspertów z Ośrodka Badań Europy Środkowej i Wschodniej przy nagrobkach żołnierzy I wojny światowej. Osoby zainteresowane wykopaliskami mogą zgłaszać się do archeologów oraz Jarosława Andrukajtisa przez portal Muzeum Miasta Lötzen.
Renata Szczepanik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5