Od 4 maja rusza nabór do programu in vitro

2022-05-04 08:30:34(ost. akt: 2022-05-04 08:33:35)
Naprotechnologia jest szansą dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko.

Naprotechnologia jest szansą dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nabór wniosków do drugiej edycji programu in vitro zaczyna się 4 i potrwa do 17 maja. Efektem ubiegłorocznej edycji programu jest dwójka nowych mieszkańców regionu i 11 ciąż, w tym jedna bliźniacza. Ogólnie do programu zakwalifikowało się 45 par z województwa warmińsko-mazurskiego. Podjęto wiele prób, urodziło się dwoje dzieci.
Do realizacji „Programu Polityki Zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego na 2021 rok - aktualizacja na 2022 rok” wybrano pięć podmiotów: z Olsztyna, Białegostoku, Sopotu i dwa z Gdyni.

- Na Warmii i Mazurach spośród wszystkich mieszkańców, 20 procent to seniorzy i liczba ich stale rośnie. Dzieci nie rodzi się więcej ze względu na rządowy program 500 plus – mówi wicemarszałek Jolanta Piotrowska, członek zarządu sejmiku wojewódzkiego. - Dlatego już po raz drugi samorząd realizuje program w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa. W tym roku przeznacza na ten cel znacznie więcej pieniędzy. W poprzednim programie samorząd Warmii i Mazur przeznaczył na in vitro 210 tys. zł, obecnie jest to kwota 350 tys. zł.

W 2021 ruszył pierwszy program in vitro finansowany przez samorząd Warmii i Mazur. Według analiz w województwie warmińsko-mazurskim 55,8 tys. par boryka się z problemem niepłodności, a leczenia wymaga 1116 par rocznie". Program objął 42 pary, które otrzymały dofinansowanie do procedury in vitro w wysokości 5 tys. zł, albo do 2,5 tys. zł do procedury adopcji zarodka. Do programu zakwalifikowano kobiety w wieku od 20 do 42 lat.

Podobne procedury obowiązują w tegorocznej edycji programu in vitro. Zapisy potrwają do 17 maja, do godz. 13. Zgłoszenia będą przyjmowane osobiście w wybranej klinice, telefonicznie pod numerami telefonów wskazanymi przy każdym ośrodku, a także drogą elektroniczną na wskazany adres e-mail. Pary będą przyjmowane do kwalifikacji zgodnie z kolejnością zapisów do wybranych przez siebie ośrodków. Kliniki mogą zakwalifikować określoną w programie i zgodną z przyznanym dofinansowaniem liczbę par.

Wszystkich szczegółowych informacji udzieli zainteresowanym Departament Zdrowia pod numerem telefonu: 89 52 16 917.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5