Uroki miasteczek dawnych Prus w malarstwie Danuty Sewruk

2022-04-29 08:29:57(ost. akt: 2022-04-28 18:39:50)
Danuta Sewruk w twierdzy  Boyen

Danuta Sewruk w twierdzy Boyen

Autor zdjęcia: facebook.com/twierdzaboyen

Uroki miasteczek dawnych Prus Wschodnich mogą podziwiać goście twierdzy Boyen w Giżycku, gdzie odbył się wernisaż Danuty Sewruk, artystki z Węgorzewa. „Prusy Wschodnie malowane w oknach” – to tytuł wystawy najciekawszych zabytkowych obiektów Giżycka, Węgorzewa, Mrągowa, Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna.
W piątek, 22 kwietnia w Kuźni Rzemiosła i Sztuki Twierdzy Boyen miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy “Prusy Wschodnie malowane w oknach” autorstwa Danuty Sewruk. Wystawa „Prusy Wschodnie malowane w oknach” autorstwa Danuty Sewruk jest wyjątkową atrakcją dla regionalistów, historyków i miłośników mazurskich krajobrazów.

Prusy Wschodnie malowane w oknach. Wernisaż Danuty Sewruk w twierdzy  Boyen
Fot. facebook.com/twierdzaboyen
Prusy Wschodnie malowane w oknach. Wernisaż Danuty Sewruk w twierdzy Boyen

Prace węgorzewskiej artystki oprócz dawnego Giżycka i Węgorzewa przedstawiają również historyczną architekturę Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna.

- Umieszczone w oryginalny sposób w okiennych ramach obrazy są poniekąd oknami, przez które można obejrzeć historyczną, przeważnie już nieistniejącą zabudowę miast byłych Prus Wschodnich. Obrazy powstały w ciągu dwóch lat zanim trafiły w okienne ramy. Stare okienne ramy to pomysł mojego męża - powiedziała podczas otwarcia wernisażu autorka wystawy Danuta Sewruk.

Fot. facebook.com/twierdzaboyen

Danuta Sewruk, dla której twórczość malarska jest odskocznią od zgiełku dnia codziennego, pracy zawodowej, a malarstwo stało się hobby, którym żyje i się pasjonuje, nie wyobraża sobie świata bez malarstwa. Przez malowanie artystka poszukuje piękna, harmonii i radości życia. Jest samoukiem. Wernisaże i wystawy motywują artystkę do tworzenia kolejnych prac.

Prusy Wschodnie malowane w oknach. Wernisaż Danuty Sewruk w twierdzy  Boyen
Fot. facebook.com/twierdzaboyen
Prusy Wschodnie malowane w oknach. Wernisaż Danuty Sewruk w twierdzy Boyen

Ekspozycja “Prusy Wschodnie malowane w oknach” cieszyła oczy gości lidzbarskiego zamku w Hotelu Krasicki oraz gości galerii węgorzewskiej biblioteki. Do końca maja można obejrzeć prace węgorzewskiej artystki w Warsztacie Zbrojmistrza na terenie twierdzy Boyen.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5