Mazurski czapliniec online

2022-04-01 08:46:53(ost. akt: 2022-04-01 08:49:51)

Autor zdjęcia: arch. Nadleśnictwo Giżycko

Czaple są mistrzami polowania, to bardzo sprytne, ale i płochliwe ptaki. Na pewno szybciej dostrzegą człowiek niż on je. Celnie trafiają dziobem w oko intruza. Kiedyś polowano na czaple dla ich pięknych piór zdobiących kapelusze. Dziś są pod ochroną.
Pierwszego dnia wiosny Lasy Państwowe uruchomiły transmisję na żywo wprost z czaplińca położonego w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. O każdej porze dnia i nocy miłośnicy czapli białej i siwej mogą obserwować te wyjątkowe ptaki w pięknych mazurskich krajobrazach. Pomysłodawcami podglądu czaplińca online są leśnicy z giżyckiego nadleśnictwa.

- Zapraszamy na wielką przyrodniczą przygodę, w trakcie której dzięki nowoczesnej technologii, obserwując codzienne życie w kolonii czapli, poznamy jedne z najpiękniejszych ptaków – mówi leśnik Sławomir Kowalczyk, administrator sieci informatycznych Nadleśnictwa Giżycko. - Zapraszamy przyjaciół lasu, jezior, łąk i pól, entuzjastów oczeretów, bagien i dzikich zakątków.
Czaple są ptakami towarzyskimi. Kolonia lęgowa czapli nazywana jest czaplińcem. Gniazdują kolonijnie, umieszczając swoje gniazda na drzewie. Największe kolonie mogą liczyć nawet po kilkaset gniazd.

Czaple w mazurskim czaplińcu
Fot. arch. Nadleśnictwo Giżycko
Czaple w mazurskim czaplińcu

Płochliwe ptaki
Czapla biała i siwa to jedne z najpiękniejszych ptaków w Polsce. Najpopularniejszym gatunkiem czapli jest czapla siwa. Może mieć do 105 cm długości i ponad 175 cm rozpiętości skrzydeł. Może ważyć do 3 kilogramów. Bardzo trudno jest zaobserwować czaple z bliska, ponieważ to bardzo płochliwe ptaki. Czapla zawsze szybciej dostrzeże człowieka niż on ją najczęściej w pozycji alarmowej lub już unoszącą się w powietrzu.

- Zbliżenie się do czapli siwej jest nie lada wyzwaniem – mówi leśnik. - Kiedy czapla się niepokoi, szybko odlatuje, aby uciec od potencjalnego zagrożenia. Na widok człowieka ptak znika, podrywa się do lotu i jedyne co po sobie zostawia, to mało przyjemny kleks, czyli odchody. W każdej sytuacji wywołującej stres u czapli, to odruch bezwarunkowy. Czasami czaple udają niewidoczne i przyjmują charakterystyczną pozę. Stają w bezruchu jak posąg na jednej nodze i chowają swoją głowę między piórami.
Czapla jest mistrzem nie tylko polowania, ale też precyzji. Jeśli chodzi o celowanie w oczy, to z tym nie ma najmniejszego problemu. Bardziej celnego stworzenia trudno szukać na Warmii i Mazurach.

Czaple w mazurskim czaplińcu
Fot. arch. Nadleśnictwo Giżycko
Czaple w mazurskim czaplińcu

Marcowy czapliniec
Niektóre gatunki czapli zimują w Polsce. Jednak jest część, które odlatują albo do południowej Azji albo do Afryki. Najczęściej odlatują jesienią, a wracają już w marcu. Głównie dlatego, że w marcu zaczynają budowę gniazd i wysiadywanie.
- Czaple siwe składają w marcu od jednego do kilku jaj – wyjaśnia Sławomir Kowalczyk. - Każde jajo jest wielkości jajka kurzego, czyli niewielkie, biorąc pod uwagę rozmiar czapli. Młode czaple są samodzielne już po dwóch miesiącach. Wylatują wtedy z gniazda. Najczęściej było w nim od jednej do sześciu młodych czapli. Czaple żyją bardzo długo. Mogą dożyć nawet 25 lat, przy czym na wolności może być to okres krótszy ze względu na drapieżniki, czy braki pokarmu. Pióra rosną czaplom, zwłaszcza czapli białej, cały czas. Jednak najpiękniej czaple wyglądają przed okresem, w którym starają się o małe czaple, czyli wiosną.

Fot. Łukasz Lamcho

Czapla – zmora stawów
Czaple można zaobserwować w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Ptaki te żyją tam, gdzie mają pod dostatkiem ryb. Właśnie ich dieta powoduje, że ptaki te są prześladowane od stuleci - tylko dlatego, że tak jak ludzie lubi ryby, wie o wędkowaniu tyle, co wytrawny wędkarz. Wybiera przede wszystkim spokojne miejsce i cierpliwie czeka na okazję.

- Czaple są doskonałymi rybakami, używając swoich długich nóg do brodzenia w wodzie i długich szyi i dziobów do łapania ryb i żab – dodaje Sławomir Kowalczyk. - Dorosłe czaple całe dnie spędzają poza kolonią przy zbiornikach wodnych, gdzie nieruchomo wyczekują swoich ofiar. Kiedy już złapią swoją zdobycz, lubią podrzucać ryby w powietrze i połykać je głową do przodu, aby łuski ryb nie zaczepiały się o ich gardło. Ich długi dziób oraz nogi ułatwiają jej polowania na płyciznach.

Dieta czapli składa się głównie z ryb, przez co stanowią dużą konkurencję dla wędkarzy. Jednak nie tylko. Czaple zjadają też młode kaczki, małe płazy, a gdy zapuszczają się na ląd, polują także na gryzonie, jak krety czy myszy. Uzupełnieniem jej diety są mięczaki, owady, a nawet węże.

Czaple w mazurskim czaplińcu
Fot. arch. Nadleśnictwo Giżycko
Czaple w mazurskim czaplińcu

Pióra czapli w kapeluszu
- Dorosłe czaple białe podczas godów mają na szyi, piersi i grzbiecie trochę inne pióra, są one niezwykle delikatne – twierdzi leśnik. - Są one na tyle niesamowite, że polowano na te ptaki, aby zdobyć ich pióra i przykładowo ozdabiać nimi kapelusze. Z tego powodu w naszym kraju ptaki te objęto ochroną gatunkową ścisłą. Dlatego warto je podglądać z bezpiecznej dla nich i siebie odległości, w czym pomoże kamera czaplińca zlokalizowana w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich: https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/czapleonline
Renata Szczepanik


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5