Uchodźcy do nas jadą. Nikt nie odmawia pomocy

2022-02-27 13:50:00(ost. akt: 2022-02-27 13:52:02)

Autor zdjęcia: Arch. Powiatu giżyckiego

W Giżycku i powiecie trwają zbiórki rzeczy potrzebnych uchodźcom z objętej wojną Ukrainy, w pomoc angażują się ośrodki wypoczynkowe, hotele, prywatne firmy i zwykli mieszkańcy. Każdy pomaga na tyle, ile może: przekazuje dary rzeczowe, udostępnia mieszkanie, wspiera finansowo.
- To rzecz niewyobrażalna, co się dzieje na Ukrainie. Serce się kraje, patrząc na tych ludzi. Straszne, że ich życie zmieniło się w mgnieniu oka. Trzeba im pomóc, być solidarnym, podzielić się tym, na co kogo stać, niech to będzie choć zabawka dla dziecka, czy inny drobiazg - mówi pani Elżbieta z Giżycka.

Trwają zbiórki dla potrzebujących w Ukrainie, z pomocą poza samorządami przychodzą m.in. miejscowe hotele, ośrodki wypoczynkowe, agroturystyczne, ale także prywatne osoby, które informują na portalach społecznościowych np. o miejscach dla uciekających z Ukrainy w swoich domach.

Na przykład do ośrodka wypoczynkowego w Żabince (gm. Kruklanki) w niedzielę miały przybyć dwie duże grupy (około 90 osób), głównie kobiety z dziećmi.

Z kolei Vill-med Centrum Medyczne w Giżycku informuje na FB:
Nasz Doktor Jarosław Leśniczak wraz z całym zespołem Villmed nie pozostaje obojętny wobec tej trudnej sytuacji z jaką muszą zmierzyć się Uchodźczynie. Oficjalnie informujemy, że jesteśmy dla Was. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń pod numer 534 123 457 i umów się na bezpłatną wizytę.

Na uchodźców, dzieci spod Kijowa ze swoimi mamami i nauczycielkami, czeka ośrodek Gwarek - Centrum Aktywnego Wypoczynku w Pięknej Górze, a na przyjęcie ok. 80 uchodźców szykuje się także hotel ośrodka AWF w Pięknej Górze.

ZBIÓRKI DARÓW
Związek Ukraińców w Polsce Koło w Giżycku w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Giżycku ogłasza zbiórkę niezbędnych rzeczy, które będą przekazane potrzebującym w Ukrainie.

Potrzebne są:
ciepłe koce, śpiwory, karimaty, ciepłe ubrania męskie + buty (bielizna termoaktywna, polary, skarpety wełniane), latarki (czołówki, podręczne), baterie, powerbanki, taśma izolacyjna, uzdatniacze do wody (tabletki), apteczki, pierwsza pomoc (opatrunki medyczne, bandaże, koce termiczne, środki dezynfekujące rany)
Suchy prowiant (konserwy-mięsne, rybne, pasztety, owoce w puszce, orzechy, bakalie, twarde cukierki, batony, herbatniki suchary, zupki chińskie), mleko w proszku, olej, cukier, płatki, makarony, mąka.

Rzeczy odbierane będą w świetlicy Cerkwi Greckokatolickiej w Giżycku przy ul. Białostockiej według harmonogramu:
niedziela godz. 11.30-14.00
poniedziałek-piątek 9.00-11.00 oraz 16.00-19.00.

W najbliższych dniach zostanie również uruchomione specjalne konto, które będzie wyrazem solidarności z naszymi przyjaciółmi, a jednocześnie zapewni pomoc finansową obywatelom Ukrainy.


Zbiórkę prowadzi także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Giżycku. Jest to zbiórka produktów dla kobiet i dzieci z Ukrainy, którzy zostaną ulokowani w gminie Giżycko.

GOPS informuje, że najpotrzebniejsze rzeczy to:
- woda
- żywność długoterminowa
- środki higieny, także dla dzieci
- żabawki, kolorowanki, kredki, mazaki

Dary można dostarczyć do GOPS Giżycko, ul. Mickiewicza 33, pokój 2 lub 5 na parterze.
Tel. 87 429 99 62, 87 429 99 47
W weekendy kontakt przez fb.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5