Nasza ekipa "złomiarzy" jest znana w okolicy

2022-02-25 13:00:00(ost. akt: 2022-02-25 13:17:38)

Autor zdjęcia: KT

Mirosław Antoniak, sołtys sołectwa Bystry, to znany w okolicy inicjator akcji ekologicznych, integrujących wieś imprez i wydarzeń patriotycznych. Sołectwo od lat uczestniczy w konkursie "Eko-sołectwo". Już trzy razy zajęło w nim pierwsze miejsce w województwie.
Sołectwo Bystry w gminie Giżycko liczy 800 mieszkańców, którzy chętnie angażują się we wspólne działania. Jednym z nich jest coroczny konkurs Eko-sołectwo" organizowany przez pismo samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego "Puls Regionu". Polega na zbiórce elektrośmieci. Od wielu lat wieś w nim uczestniczy i to z sukcesami. Pierwsze miejsce sołectwo Bystry zajęło już trzykrotnie: w roku 2018, 2020 i 2021.

– Do zbiórki nie trzeba nikogo namawiać – mówi sołtys Mirosław Antoniak. - Nasza "ekipa złomiarzy", czyli dwóch Mirków, Bolek, Rysiek, Piotrek i Zbyszek, jest już znana w okolicy. Prośby o odbiór elektrośmieci otrzymujemy nie tylko z terenu naszego sołectwa, ale i z innych miejscowości powiatu, np. Szymonki w gminie Ryn. Dzięki księdzu proboszczowi mamy miejsce, gdzie możemy składować stare lodówki, pralki, telewizory. Za nagrodę wygraną w 2020 roku zorganizowaliśmy rejs statkiem dla prawie stu osób, a za wygraną w ubiegłym roku planujemy dwudniową wycieczkę na 50 osób do Torunia, Lichenia, Gniezna, Inowrocławia. Sukces w konkursie to nasze wspólne osiągnięcie i wszyscy z wygranej mogą skorzystać.

Fot. Arch. Mirosława Antoniaka

W ubiegłym roku zajęcie pierwszego miejsca zapewniło sołectwu oddanie w sumie 56 680 kg elektrośmieci. W tym roku udało się zebrać już 11 ton starego sprzętu elektronicznego.


Wszystkie sprawy dotyczące wsi i mieszkańców sołtys omawia z Radą Sołecką. Planują wspólnie przedsięwzięcia, zastanawiają się nad wydatkowaniem funduszu sołeckiego, rozmawiają o imprezach dla dzieci, wycieczkach, zabawach, piknikach dla całej wsi.

- Sprawy sołectwa są dla mnie bardzo ważne. Sołtysowanie na tym polega, żeby być blisko ludzi. Postawiłem na współpracę z Radą Sołecką, wójtem i proboszczem - twierdzi Mirosław Antoniak.
– Cieszy mnie, jak widzę mieszkańców, którzy potrafią spędzać wspólnie czas i to niezależnie młody czy starszy – dodaje sołtys. – Organizujemy różne przedsięwzięcia. Realizujemy pomysły, które nam przyjdą do głowy.


Od ubiegłego roku wieś ma nową świetlicę.
– Odbywają się tu różne zajęcia, chętnie przychodzą dzieci i dorośli. Niedawno z funduszu sołeckiego urządziliśmy w świetlicy minisiłownię, która cieszy się dużym powodzeniem. Ustawiliśmy także pojemnik-serce na plastikowe nakrętki, który w zapełnił się w krótkim czasie - mówi pan Mirosław.

Fot. KT

Nowa świetlica ma sale do zajęć, zaplecze kuchenne, pomieszczenie socjalne, bibliotekę, a na zewnątrz scenę, na której odbywają się występy. W świetlicy w Bystrym swoją siedzibę ma zespół „Jarzębiny” i Koło Gospodyń Wiejskich. Każdy kto zechce, znajdzie tam miejsce dla siebie.


Jak zaznacza sołtys, współpraca z mieszkańcami i miejscowym proboszczem układa się bardzo dobrze.
– Ludzie mnie zaakceptowali, a i ksiądz proboszcz bardzo nam pomaga, angażuje się w życie wioski – mówi pan Mirosław. – Jest tu taka grupa pozytywnie zakręconych panów, takich jak ja. Wspólnie działamy i pomagamy innym.
KT

SUPERSOŁTYS 2022
Przypominamy, żetrwa tegoroczna odsłona naszej akcji SuperSołtys. Liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w powiecie i regionie.

Głosowanie potrwa do 7 marca 2022 r. do godz. 23.59. Koszt wysłania jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, w tym oczywiście w powiecie giżyckim.
Tytuł SuperSołtysa 2022 danego powiatu otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu.

Kolejnych dwóch kandydatów, którzy otrzymają największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2022 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5