Staw, oczko wodne czy basen? Co można mieć bez pozwolenia wodnoprawnego?

2022-02-25 09:26:06(ost. akt: 2022-02-25 09:32:41)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Dzięki uproszczonym procedurom, każdy z nas może bez pozwolenia wodnoprawnego wykopać staw wielkości basenu olimpijskiego, który pomieści do 3 mln litrów wody.
Stawy, oczka wodne, baseny i generalnie każdy akwen może budzić zachwyt i stanowić wyjątkowe miejsce rekreacji. Basen i oczko wodne możemy wybudować do 50 m2 bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Staw nie większy jak 10 arów wymaga zgłoszenia. Coraz częściej stawy postrzegane są jako obiekty retencyjne. Wody jest coraz mniej więc dobrym pomysłem jest jej oszczędzanie. Jednym ze sposobów zapobiegania suszy jest budowa stawów.

Fot. Renata Szczepanik

Staw jak basen olimpijski
Zbiorniki małej retencji zasilane wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi są źródłem wody, która przesiąkając do gleby nawadnia tereny wokół. Stawy służą rozwojowi retencji wodnej, przyczyniają się do zmniejszenia odpływu wód powierzchniowych i łagodzenia negatywnych skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Każdy właściciel nieruchomości może mieć swój prywatny staw i to z pominięciem procedury związanej z obszerną dokumentacją wodnoprawną.

- Dzięki uproszczonym procedurom, każdy może bez pozwolenia wodnoprawnego wykopać staw wielkości basenu olimpijskiego, który pomieści do 3 mln litrów wody – wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku. - Zbiorniki wodne – stawy – napełniane wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego jest się właścicielem, mogą być wykonywane na podstawie uproszczonej procedury zgód wodnoprawnych - zgłoszenia wodnoprawnego. Koszt uzyskania zgłoszenia to 95,37 zł.

Fot. Renata Szczepanik

Stawy powyżej 10 arów
Zgodnie z prawem wodnym staw jest urządzeniem wodnym, a więc jego budowa wymaga zezwolenia. Uproszczone procedury nie dotyczą budowy zbiorników retencyjnych o powierzchni powyżej 10 arów.

- Wykonanie urządzeń wodnych, w tym stawów, wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej udzielanej w formie pozwolenia wodnoprawnego - informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. - Jeśli stawy – w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji - przekraczają 1000 m2 i głębokość 3 m od naturalnej powierzchni terenu należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na wniosek.

Jak informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku do wniosku dołącza się zazwyczaj dokumenty: operat wodnoprawny, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, ocenę wodnoprawną, wypisy z rejestru gruntów lub uproszczone wypisy z rejestru gruntów dla nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych.

Ponadto do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych dołącza się dokumentację hydrogeologiczną, jeżeli jest wymagana. Opłata za wydanie pozwolenia wodnoprawnego wynosi 237,87 zł.
Renata Szczepanik


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B