Giżycko wspiera partnerów i pomaga mieszkańcom ukraińskiego Dubna.

2022-02-24 13:27:42(ost. akt: 2022-02-24 13:48:19)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kulas Szyrmer

Giżycko jest gotowe na pomoc mieszkańcom partnerskiego miasta Dubna na Ukrainie, z którym współpracuje od ponad 20 lat. Atak Rosji na Ukrainę i wprowadzony stan wojenny (24 lutego) zintensyfikował działania giżyckiego samorządu. Burmistrz Giżycka wspólnie z merem Dubna określą zasady pomocy i wsparcia ukraińskich uchodźcom.
W czwartek, 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę z południa, północy i wschodu. Na terenie całej Ukrainy wprowadzono stan wojenny. Mieszkańcy kraju stanęli w obliczu wojny. W niebezpieczeństwie znaleźli się również mieszkańcy Dubna, z którymi łączy giżycczan od dwóch dekad szczególna więź. Dlatego w czwartek, 24 lutego na godz. 15 został zwołany sztab antykryzysowy w giżyckim ratuszu.

- Konflikt zbrojny niesie za sobą ofiary i zniszczenia – mówi Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. - Mamy w Dubnie partnerów i przyjaciół, z którymi współpracujemy od ponad dwudziestu lat. Martwi nas obecna sytuacja na Ukrainie. Zbieramy wszystkie informacje. Chcemy pomóc mieszkańcom Dubna. Zwołaliśmy sztab antykryzysowy, połączymy się online z merem Dubna Wasylem Antoniukiem. Wspólnie ustalimy zasady, formy i szczegóły naszej pomocy ukraińskim partnerom.

Miasto nad Niegocinem gotowe jest na udzielenie pomocy ukraińskim uchodźcom. W Giżycku przygotowane są już miejsca, gdzie nas sąsiedzi mogliby się schronić.

- Wskazaliśmy wojewodzie nieruchomość niezabudowaną, na której można czasowo postawić na przykład kontenery z możliwością zasilenia w prąd, podłączenia do kanalizacji i przyjąć emigrantów – dodaje burmistrz Iwaszkiewicz. - Robimy rozeznanie w swoich zasobach komunalnych, żeby w trybie natychmiastowym można było przyjąć jakieś rodziny z Dubna. Jeżeli to możliwe, to również ze środków antykryzysowych będziemy wynajmować lokale na wolnym rynku, czy to będzie hotel, czy mieszkanie, pokaże sytuacja. Trzeba być przygotowanym, że będą to uchodźcy wojenni.

Dzień Jedności Ukrainy

Zaledwie kilka dni temu, 16 lutego z okazji Dnia Jedności Ukrainy ustanowionego przez Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego burmistrz Giżycka przekazał merowi Dubna wyrazy wsparcia, przyjaźni i nadziei na pozostanie Ukrainy silnym, niepodległym i bezpiecznym miejscem dla swoich rodaków.

„Wszystkim mieszkańcom Dubna, naszego miasta partnerskiego, przekazuję wyrazy solidarności. Nasza dotychczasowa ponad 20-letnia współpraca zaowocowała wzajemnym szacunkiem oraz poszanowaniem kultury, tradycji czy wyznania. Takie partnerstwo pozwala budować silną i zjednoczoną Europę. Wierzę, że ten wyjątkowo trudny dla Ukrainy czas, wkrótce dobiegnie końca, przynosząc obywatelom poczucie wolności i jedności narodowej – wartości tak ważnych we współczesnym świecie.” - pisał kilka dni temu Wojciech Karol Iwaszkiewicz w liście do Wasyla Antoniuka, mera Dubna.
Dziś nie wystarczą słowa, potrzebna jest realna pomoc, którą deklaruje samorząd miasta nad Niegocinem.

Na niedzielę, 27 lutego o godz. 15.00 lutego w kościele ewangelickim w Giżycku zaplanowano ekumeniczną modlitwę o pokój na Ukrainie. Duszpasterze wielu wyznań z różnych kościołów chcą wspólnie spotkać się na modlitwie z mieszkańcami Giżycka. Po nabożeństwie odbędzie się na Pasażu Portowym wiec poparcia i solidarności z Ukrainą.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5