Oszuści podszywają się pod... Komendanta Głównego Policji

2022-02-23 10:15:00(ost. akt: 2022-02-23 10:24:02)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję.
Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera - ostrzega Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP. - Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.


Tak wygląda fałszywe wezwanie wysyłane do obywateli przez oszustów, w którym podszywają się pod Komendanta Głównego Policji:

Fałszywe wezwanie wysyłane przez oszustów, w którym podszywają się pod Komendanta Głównego Policji
Fot. Arch. KGP
Fałszywe wezwanie wysyłane przez oszustów, w którym podszywają się pod Komendanta Głównego Policji


- Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem - informuje Policja.

W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji - radzi Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5