Giżycko szykuje się do sezonu letniego. Plaża, kanał, obwodnica i inne inwestycje ułatwią czy utrudnią wypoczynek nad Niegocinem?
2022-02-21 08:38:29(ost. akt: 2022-02-21 07:48:31)
Jak miasto nad Niegocinem nazywane letnia stolicą Polski przygotowuje się do sezonu? Centralnym punktem przyciągającym turystów i gości jest plaża, molo i całe nadbrzeże Niegocina. Giżycki samorząd od lat poszukuje partnera prywatnego do nowoczesnego zagospodarowania plaży. Czy miasto będzie gotowe na wizytę turystów? Jakie spotkają ich utrudnienia? Rozmawiamy z burmistrzem Giżycka Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem
Znalazł się inwestor, który pomoże miastu zmienić wizerunek plaży?
Zainteresowanych jest kilku inwestorów, jednak procedura jeszcze trwa, a prace muszą być skoordynowane również z innymi inwestycjami np. restauracją na wodzie czy przebudową kapitanatu Żeglugi Mazurskiej i stacji Orlen oraz elektryfikacji linii kolejowej wraz z budową tunelu pod torami i nowego mostu nad kanałem. Generalnie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będzie bardzo dużo się działo na nabrzeżach, w tym oczywiście modernizowany będzie lunapark.
Ma Pan jakieś nowe pomysły na zagospodarowanie nadbrzeża Niegocina?
Wiadomo od zawsze, że nabrzeże powinno służyć ludziom w jak największym stopniu. Dlatego zaczęliśmy od rozbiórki betonowych umocnień na plaży i stworzenia plaży piaszczystej z łagodnym zejściem do jeziora. Rozebraliśmy także stary budynek MBSW, aby otworzyć przestrzeń na jezioro. Cały ten obszar powinien służyć rekreacji i odpoczynkowi.
Odwieczny problem z publicznymi toaletami na plaży nadal nie jest rozwiązany i powraca każdego lata. Toalety, które obecnie tam są, nie wystarczają. Właściciele barów i straganów też nie są zachwyceni obecnymi rozwiązaniami. Jak można poprawić te sytuację. Co miasto zamierza zrobić?
Nie znam opinii właścicieli barów i nie wiem, na czym konkretnie miałby polegać ów „brak zachwytu”, więc nie mogę do tej części się odnieść. Na plaży są toalety wraz z prysznicami – płatne, i rozumiem, że to jest głównym problemem. Proszę jednak zwrócić uwagę, że na sezon letni zawsze stawiamy kontener sanitarny przy ul. Kolejowej oraz kabiny przenośne. Jest to jednak oczywiście rozwiązanie doraźne i zaplanowaliśmy na plaży budowę stałych toalet publicznych. Oczywiście są również toalety w Ekomarinie dostępne cały rok.
Niebawem początek sezonu żeglarskiego. Tymczasem trwają inwestycje budowlane w porcie Dalba i po byłej Bazie Sporów Wodnych. Remonty zakończą się przed majówką?
Powinny zakończyć się do końca marca.
Powinny zakończyć się do końca marca.
Giżycka ekomarina przyjmuje każdego sezonu tysiące żeglarzy oraz ich nieczystości. Jak port jest przygotowany na obsługę turystów?
Jest kilkadziesiąt miejsc cumowniczych i dodatkowo ok. 40 po zwolnieniu czarterów. Mamy 2 nowe wydajne stacjonarne pompy nieczystości płynnych oraz 1 pompę mobilną. Bramownica jest w pełni sprawna, dopuszczona przez dozór techniczny, po niezbędnej wymianie lin. Trwają prace remontowe i odświeżające w sanitariatach, przed sezonem wyremontowane zostanie biuro portu oraz taras. W części parkingowej przygotowywana jest dodatkowa przestrzeń oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Odbędzie się też dużo prac porządkowych, w tym nowy dojazd do kei i strefa wypoczynkowa.
W ubiegłym roku Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Pomogli m.in. samorządowcy, wojewoda, marszałek, ale też prywatni sponsorzy. Jak w tym roku Giżycko wspiera ratowników MOPR?
Przede wszystkim MOPR ma użyczoną siedzibę w naszym budynku. Poza tym zawieramy corocznie umowę na obsługę miejskiego kąpieliska wraz z wodnym placem zabaw, przekazujemy dotacje na prace związane z czyszczeniem dna jeziora. Poza tym korzystamy z naszych kontaktów i przy każdej okazji staramy się przekonywać do wspierania ratownictwa wodnego na Wielkich Jeziorach. Tutaj najbardziej zaangażowaną osobą, co trzeba przyznać, jest pani senator Małgorzata Kopiczko.
Przede wszystkim MOPR ma użyczoną siedzibę w naszym budynku. Poza tym zawieramy corocznie umowę na obsługę miejskiego kąpieliska wraz z wodnym placem zabaw, przekazujemy dotacje na prace związane z czyszczeniem dna jeziora. Poza tym korzystamy z naszych kontaktów i przy każdej okazji staramy się przekonywać do wspierania ratownictwa wodnego na Wielkich Jeziorach. Tutaj najbardziej zaangażowaną osobą, co trzeba przyznać, jest pani senator Małgorzata Kopiczko.
Tegoroczny remont Kanału Łuczańskiego zakłóci plany żeglarzom i wodniakom?
Każdy remont związany jest z pewnymi niedogodnościami, ale remonty są niezbędne i służą poprawie stanu infrastruktury. Wszystko na to wskazuje, że po zakończeniu prac będziemy cieszyć się zupełnie nową jakością. Zakłócenia nie powinny być znaczne, bo jak przekazał nam inwestor czyli Wody Polskie – nie planuje się zamykania żeglugi. Może być wprowadzony ruch wahadłowy lub czasowo jednokierunkowy.
A co z hotelem nad Kanałem Łuczańskim? Kilkumilionowa inwestycja nawet nie ruszyła. Jakie są szanse na rozpoczęcie budowy obiektu?
Trwają ustalenia z urzędem konserwatora zabytków. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę, inwestor będzie mógł rozpocząć prace.
Termin już wydłużyliśmy, ponieważ przyczyny opóźnienia nie leżały po stronie inwestora.
Termin już wydłużyliśmy, ponieważ przyczyny opóźnienia nie leżały po stronie inwestora.
Obwodnica znowu będzie zakorkowana. Czy miasto ma pomysł na jej przynajmniej częściowe odblokowanie latem?
Warto przypomnieć, że DK59 i DK63 nie są drogami miejskimi i nie leżą tylko na terytorium miasta, ale także gminy Giżycko. I to właśnie wraz z gminą oraz w części z samorządem powiatowym wykonaliśmy dokumentację przebudowy tej drogi. Ponadto zleciliśmy wykonanie analizy ruchu. Z tego opracowania wynika, że w pierwszej kolejności powinna być zrealizowana rozbudowa DK59 wraz z budową drugiego mostu. I to aktualnie zabiegamy. Od tego będą zależeć terminy kolejnych etapów.
Powstające centra handlowe przy obwodnicy z pewnością przyciągną gości do miasta lub ich przynajmniej na trochę zatrzymają. Lokalni przedsiębiorcy obawiają się, że na rynek czy do centrum nikt już nie zajrzy. Co Pan burmistrz o tym sądzi? Duży handel zniszczy naszych przedsiębiorców?
Rola centrów miast zmienia się na naszych oczach. Budowy dużych obiektów handlowych też nie da się zatrzymać, bo takie są trendy i oczekiwania klientów. Do tego dochodzi dynamiczny rozwój usług internetowych, sieci paczkomatów i komfortowa możliwość zwrotu towaru zakupionego za pośrednictwem internetu. Mając tego świadomość, należy inaczej spoglądać na funkcje centrum i stwarzać w nim możliwości spędzania czasu. To generuje popyt na usługi czy drobniejsze zakupy. Dlatego robimy wszystko, aby jak najszybciej powstało Centrum Pokoleń w byłym kinie „Fala”, galeria w podziemiach Placu Grunwaldzkiego oraz staramy się lokować jak najwięcej wydarzeń na Pasażu.
Jaki to będzie sezon dla Giżycka i jego mieszkańców?
Przygotowujemy się na bardzo intensywny, ale też obserwujemy stan epidemii i sytuację związaną z Ukrainą. Na tej podstawie będą podejmowane ostateczne decyzje. Na dziś planujemy jednak huczne otwarcie sezonu w majówkę oraz energetyczne przywitanie wakacji. Wszystko wskazuje na to, że pod względem sanitarnym sytuacja za kilka miesięcy powinna być stabilna. Myślę, że po tych 2 latach wyrzeczeń mieszkańcom coś się należy.
Renata Szczepanik
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez