Projekt Skrzydlata Kultura w gminie Kruklanki zakończony sukcesem
2022-02-10 10:14:24(ost. akt: 2022-02-10 10:30:04)
Chcemy popularyzować w małych wsiach niematerialną spuściznę kultury i tradycji regionu północnych Mazur, jakim są niewątpliwe "Opowieści mazurskie" spisane przez Jadwigę Tressenberg i temu służy Skrzydlata Kultura – mówi Marta Uściłowicz z Kruklanek.
Mieszkańcy gminy Kruklanki uczestniczyli w projekcie Skrzydlata Kultura realizowanym przez lokalny ośrodek kultury. Głównym celem projektu było przeniesienie działań artystycznych i szeroko pojętej kultury do wiosek oraz organizacja Festiwalu Opowieści Mazurskich w oparciu o "Opowieści Mazurskie" wg. Jadwigi Tressenberg. Wzięli w nim udział mieszkańcy miejscowości Sołtmany, Żabinka i Żywki oraz Kruklanki.
- Są to miejscowości o charakterze rolniczym z małym dostępem do kultury – mówi Marta Uściłowicz, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury w Kruklankach. - Ostatni rok pandemii jeszcze bardziej pogłębił tę przepaść. Jednakże są to miejscowości o wielkim potencjale społecznym. Działają w nich prężnie świetlice wiejskie, np. w Sołtmanach działa Koło Gospodyń Wiejskich. Każda z tych świetlic skupia różne grupy wiekowe, od maluszków po seniorów. Pandemia zahamowała rozwój tych grup. Ludzie pragną wyjść z domów i poczuć znowu wspólnotę. Nasz projekt odpowiada na potrzebę łatwiejszego dostępu do kultury, aktywizacji społeczno-kulturalnej oraz na potrzebę integracji pokoleń środowisk lokalnych przez udział w zespołowym procesie twórczym. Ideą naszego projektu jest również chęć przełamywania stereotypów i konfrontacji rożnych spojrzeń, stąd wybór zadań o charakterze interdyscyplinarnym, takim gdzie można wymieniać się wiedzą i umiejętnościami oraz wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać.
Głównym celem jest integracja mieszkańców i przeniesienie kultury do wiosek, by ich mieszkańcy na nowo poczuli potrzebę wspólnego działania, zintegrowali się, poszerzyli swoje zainteresowania, nabyli nowych umiejętności.
- Udział w projekcie daje uczestniczkom przede wszystkim możliwość spotkania z drugim człowiekiem w sprzyjającej atmosferze szeroko pojętej aktywności twórczej – wyjaśnia pani dyrektor. - Jest szansą na przełamywanie podziałów między ludźmi oraz samorozwój przez współpracę. Sposobem na przerwanie izolacji społecznej spowodowanej pandemią i wynikającą z różnicy pokoleń jest wzmacnianie oraz zaangażowane we wspólną sprawę jaką jest przygotowanie festiwalu. Chcemy popularyzować niematerialną spuściznę kultury i tradycji regionu północnych Mazur, jakim są niewątpliwe "Opowieści mazurskie" spisane przez Jadwigę Tressenberg.
Uczestnicy projektu – zanim przystąpili do pracy artystycznej - uczestniczyli w integracyjnej wycieczce rowerowej Szlakiem Legend Mazurskich, a potem w warsztatach plastycznych, muzycznych, teatralnych i multimedialnych. Zwieńczeniem warsztatów był Festiwal Opowieści Mazurskich.
- Naszym zdaniem sztuka daje doskonałą przestrzeń do dialogu, sprawdzenia samego siebie i swoich ograniczeń, dlatego uczestnikom projektu zaproponowaliśmy różne formy ekspresji, tak by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie - mówi Marta Uściłowicz.
Multimedialne skrzydła
Projekt Skrzydlata Kultura przybrał formę plastyczną, muzyczną, teatralną i multimedialną. W ramach projektu odbył się Festiwal Opowieści Mazurskich. Zaprezentowane podczas festiwalu różne formy artystyczne były efektem warsztatów, które odbyły się w świetlicach wiejskich w Sołtmanach, Żabince i Żywkach, oraz w Bibliotece i Ośrodku Kultury w Kruklankach. Podczas festiwalu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych, występ wokalno-muzyczny "Piosenka mazurska", przedstawienie miniatur teatralnych na podstawie legend mazurskich oraz pokaz filmu dokumentalnego o całym projekcie.
- Łącznikiem tematycznym były "Opowieści mazurskie" Jadwigi Tressenberg, potraktowane jako inspiracja dla wszystkich grup wiekowych do kreatywnych i twórczych działań na niwie tych trzech dziedzin sztuki – dodaje dyrektor Marta Uściłowicz.
Pomysłodawcami projektu są Izabela Bartczak, świetlicowa z Sołtman i nauczycielka historii w SP Kruklanki oraz radna gminy Kruklanki, a także Marta Uściłowicz, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury w Kruklankach. Projekt został zrealizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Renata Szczepanik
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez