Limity w markecie nie dotyczą zaszczepionych? To zależy od szefa

2021-12-06 08:29:32(ost. akt: 2021-12-06 08:46:10)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Klientka jednego z marketów w Giżycku próbowała pokazać przy wejściu certyfikat szczepienia przeciw Covid-19, ale pracownica sklepu nie chciała nawet na niego spojrzeć. Stanęła więc grzecznie w kolejce. Limity nie dotyczą zaszczepionych, ale nikt tego nie przestrzega, to o co tu chodzi – pyta zbulwersowana klientka.
Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadzono nowe obostrzenia covidowe. Zmieniły się limity osób w sklepach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach. Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19. I pojawił się problem w giżyckim sklepie.

- Jak to jest w Giżycku, bo czegoś tu nie rozumiem – sygnalizuje problem klientka supermarketu. Byłam na zakupach i pod sklepem stała kolejka. Chodzi o zaostrzenia Covid. Z tego co słyszę, owe zaostrzenia nie dotyczą zaszczepionych. Ja jestem zaszczepiona i pokazywałam pani „strażniczce drzwi” dokument potwierdzający, lecz ona stwierdziła, że nie jest upoważniona do sprawdzania i odwracała głowę. Oczywiście musiałam ustawić się grzecznie w kolejce i czekać. To o co tu chodzi z tymi zaostrzeniami. Co mogę, a co nie?

Nowe obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia nie dotyczą osób zaszczepionych i nie powinny być one uwzględniane w limitach. Oznacza to, że jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej certyfikat potwierdzający szczepienie na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie.

- Za przestrzeganie limitu osób odpowiedzialny jest organizator wydarzenia, właściciel sklepu, hotelu czy restauracji – informuje Jarosław Rybarczyk, główny specjalista Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. - To do jego zadań i obowiązków należy weryfikacja osób w zakresie obowiązującego limitu osób. Z drugiej strony osoba, która chce wziąć udział w wydarzeniu i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do obowiązujących limitów, musi to udowodnić i wykazać. To po stronie tej osoby istnieje konieczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo posiada certyfikat (Unijny Certyfikat Covid-19 UCC). W przypadku braku zgody na podanie takiej informacji przez osobę, która chce uczestniczyć w wydarzeniu, osoba taka traktowana winna być jako osoba niezaszczepiona.

Ale, co jeśli klient okazuje paszport covidowy, ale pracownik sklepu to ignoruje? Nic. Trzeba ustawić się w kolejkę.

Przypominamy.
Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.
• Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
• Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
• Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
• Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2).

Renata Szczepanik


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5