Młodzi szukają biznesu home office, równowagi i sposobu na stres

2021-12-03 13:05:49(ost. akt: 2021-12-03 14:36:01)

Autor zdjęcia: arch. Młodzieżowe Centrum Kariery

Młodzieżowe Centrum Kariery w Giżycku wspiera i rozwija przedsiębiorczość młodych ludzi oraz świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy. Kieruje swoje działania do młodzieży, która stawia na karierę i pracę marzeń.
W Młodzieżowym Centrum Kariery uczniowie szkół średnich oraz absolwenci mogą skorzystać z pomocy doradców zawodowych i pośredników pracy oraz informacji edukacyjno-zawodowej, kursów zawodowych, dzięki którym zwiększają swoje szanse na zatrudnienie po zakończeniu edukacji. Centrum w Giżycku kierują Natalia Kędzierska, pośrednik pracy i Paulina Barczak, doradca zawodowy.

Kto korzysta ze wsparcia Młodzieżowego Centrum Kariery w Giżycku?

Paulina Barczak: Klientami giżyckiej jednostki MCK jest młodzież w wieku 15-25 ucząca się, a także poszukująca pracy oraz absolwenci OHP, którzy są na początku swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

O jakiej pracy marzą młodzi ludzie?

Natalia Kędzierska: Młodzi ludzie przede wszystkim poszukują elastyczności. Wybierają takie stanowiska, które umożliwiają im wykonywanie pracy z dowolnego miejsca oraz o wybranej porze dnia. Zdecydowanie preferowaną formą pracy jest coraz bardziej popularny już home office. Młodzi ludzie szukają również równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, stawiają także na samorozwój i wybierają takie zakłady pracy, które umożliwiają im branie udziału w szkoleniach, kursach i pomagają im w stałym samodoskonaleniu się.

Doradcy MCK kładą szczególny nacisk na przedsiębiorczość i samozatrudnienie oraz umiejętność kierowania własną przyszłością zawodową i jej kreowania. Na czym polegają takie działania?

Paulina Barczak: Podczas konsultacji indywidualnych oraz spotkań grupowych czy warsztatów młodzi ludzie uczą się jak założyć własną firmę, utworzyć biznesplan, skąd czerpać dodatkowe fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także jak radzić sobie ze stresem czy przygotować się do spotkania z pracodawcą. Współpracujemy z wieloma instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach, które także chętnie prowadzą dla naszej młodzieży warsztaty. Dzięki temu młodzież na początku swojej drogi zawodowej posiada już podstawową wiedzę w tym zakresie, co pozwala rozwijać w sobie postawy przedsiębiorcze, które w każdej formie zatrudnienia są pożądaną cechą.

Jakich umiejętności brakuje młodym ludziom, jakie mają oczekiwania co do swojej pierwszej lub wymarzonej pracy?

Paulina Barczak: Duże grono młodzieży korzystającej ze wsparcia MCK w Giżycku wykazuje potrzebę nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem. Mamy teraz ciężkie czasy, które wpływają negatywnie na zdrowie młodego organizmu. Dlatego też na grupowych zajęciach omawiamy tematykę walki ze stresem, asertywności czy rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele młodych osób już na początku swojej kariery edukacyjno-zawodowej ma jasno sprecyzowane plany co do swojej przyszłości zawodowej. Mają dużą świadomość siebie i posiadanych kompetencji, wiedzą także czego im brakuje i gdzie uzupełnić swoje kwalifikacje, aby stać się atrakcyjniejszym na rynku pracy. Jest też spore grono młodych osób, których motywuje głownie wysokie wynagrodzenie i po zakończonej edukacji chcą wyjechać za granicę.

Pośrednicy pracy są łącznikiem na lokalnym rynku dla młodzieży poszukującej zatrudnienia z pracodawcami potrzebującymi odpowiedzialnych i kompetentnych pracowników. Czy to znaczy, że pomagają młodym osobom w znalezieniu pracy?

Natalia Kędzierska: Praca pośrednika pracy polega z jednej strony na poszukiwaniu ofert pracy i pozyskiwaniu aktualnych, rzetelnych danych dotyczących sytuacji na lokalnym rynku pracy, z drugiej zaś strony na dostosowaniu konkretnych oferty pracy do poszczególnych odbiorców. W Młodzieżowym Centrum Kariery pośrednik pracy przeprowadza indywidualne porady, podczas których, na podstawie przebadanych uprzednio predyspozycji zawodowych przez doradcę zawodowego, dobiera odpowiednią ofertę pracy do możliwości, kompetencji i przede wszystkim preferencji klienta. Jest to zdecydowanie ułatwienie w procesie skutecznego poszukiwania zatrudnienia.

Centrum tworzy banki informacji o zawodach, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Jakie zawody pożądane są na terenie Giżycka?

Natalia Kędzierska: Z racji wysoko rozwiniętej turystyki w naszym regionie, zdecydowanie najbardziej wśród młodzieży poszukiwani są pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej, to takie oferty najczęściej przedstawiane są naszym klientom. Jeśli chodzi zaś o zawody najbardziej pożądane na terenie naszego miasta, to powołując się na Barometr Zawodów- coroczną publikację wykonywaną przez powiatowe urzędy pracy, są to przede wszystkim kucharze, cieśle, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, spawacze, elektrycy czy kierowcy autobusów. Są to zawody sklasyfikowane jako deficytowe, czyli takie, w których liczba dostępnych ofert pracy jest większa od średniego stanu bezrobotnych w danym okresie sprawozdawczym.

Młodzieżowe Centrum Kariery wspólnie z giżyckim Hufcem Pracy oraz partnerami organizuje targi pracy, szkolenia, warsztaty. Na czym polegają mityngi pracy?

Natalia Kędzierska: Warmińsko Mazurska Komenda OHP, która jest głównym organizatorem szkoleń stara się, aby szkolenia zawodowe odbywały się kilka razy w roku. Mając stały kontakt z młodzieżą, wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Stale badamy też regionalny rynek pracy, aby móc w pełni dostosować zakres szkoleń do możliwości późniejszego zatrudnienia na różnych stanowiskach pracy. Ogromne znaczenie ma tu współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy zgłaszają do nas zapotrzebowanie na konkretnych fachowców, dzięki czemu młodzież może po szkoleniu liczyć na szybkie zatrudnienie.
Organizujemy również warsztaty oraz wycieczki zawodoznawcze dla chętnych uczestników OHP- uczniów Szkoły Branżowej I stopnia w Giżycku.
Targi Pracy odbywają się raz do roku. Niestety w ostatnim czasie pandemia pokrzyżowała plany i Targi się nie odbyły.

Jakie plany ma Centrum na przyszły rok?

Paulina Barczak: Dużo zależy od sytuacji pandemicznej. Na pewno będziemy kontynuować działalność szkoleniową. Zaplanowane są szkolenia z zakresu pilarza, spawacz, kelner-barman- barista, a także operator koparko- ładowarki. Będą kontynuowane cykliczne giełdy pracy, podczas których można spotkać się bezpośrednio z pracodawcą oferującym miejsca pracy zarówno stałej jak i dorywczej. Stale oczywiście zapraszamy do naszego biura na konsultacje indywidualne i po informację na temat aktualnych ofert pracy dla młodzieży w naszym regionie. Biuro mieści się przy Al. 1 Maja 30. Zapraszamy.

Dziękuję za rozmowę
Renata Szczepanik

Młodzieżowe Centrum Kariery wspólnie z Hufcem Pracy i Zespołem Szkół Zawodowych w Giżycku zorganizowały ostatnio warsztaty z regionalną kuchnią.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku wzięli udział w programie „Młodzieżowe Tygodnie Sukcesu” i warsztatach kulinarnych pod hasłem „Kuchnia regionalna bez tajemnic”. Wspólne gotowanie odbyło się z udziałem Aleksandry Juszkiewicz, zwyciężczyni 9. edycji programu Masterchef, autorki książki kulinarnej „Po pierwsze tradycja” oraz Dariusza Barygi, szefa kuchni z wieloletnim doświadczeniem, jurora konkursów kulinarnych.
Fot. arch. Zespół Szkół Zawodowych

Fot. arch. Zespół Szkół Zawodowych

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5