„Ania z Zielonego Wzgórza” hitem rywalizacji w Turnieju Pięknego Czytania

2021-11-22 15:00:00 (ost. akt: 2021-11-22 15:39:55)

Autor zdjęcia: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

Prawie 40 uczestników wzięło udział w XXII Powiatowym Turnieju Pięknego Czytania „Czytamy klasykę polską i światową”. – Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo przyjechaliście tu i wystąpiliście – zaznaczył przewodniczący jury Zbigniew Waszkielewicz.
Do Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji przybyły trzyosobowe reprezentacje szkół podstawowych z Upałt, Miłek, Staświn, Rydzewa, Gawlików Wielkich, Wilkas, Kruklanek, SP 2 i SP 7 z Giżycka, a także Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych, Zespołu Szkół Zawodowych, I LO i Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu. Nie zabrakło także osób dorosłych.

Każdy z nich przedstawił wybrany przez siebie dwuminutowy fragment dzieła klasyki polskiej lub światowej, który oceniało jury pod przewodnictwem Zbigniewa Waszkielewicza, twórcy Teatru IOTA, aktora, reżysera, pisarza oraz pedagoga.

Po przesłuchaniu wykonawców komisja wybrała najlepszych, biorąc pod uwagę dykcję, interpretację, intonację i brzmienie oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Czarnym koniem imprezy okazał się Jakub Karasiewicz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego, który znalazł się w gronie startujących w przeddzień imprezy w zastępstwie za kolegę, czytając fragment książki mistrza horroru Stephena Kinga „Chudszy”. Jego interpretacja niesamowicie ujęła członków jury, którzy bez cienia wątpliwości przyznali mu najwyższy laur wśród młodzieży szkół średnich.

– W wyborze książki pomogła mi polonistka Anna Leczycka. Muszę przyznać, że miała nosa, King okazał się bowiem autorem niesamowicie mi pasującym – podkreślił laureat. – Stojąc na scenie doskonale wczułem się w treść, co chyba zostało też docenione przez publiczność.


Znakomicie wypadła także Anna Grzybowska z podstawówki w Wilkasach, która przepięknie zinterpretowała popularną „Anię z Zielonego Wzgórza”. Ta książka okazała się zresztą hitem wśród uczniów szkół podstawowych, bo aż czworo z nich wybrało właśnie ją. Wymienieni otrzymali w nagrodę kolekcjonerskie wydania klasycznych dzieł Arthura Conan Doyle’a i Henryka Sienkiewicza ufundowane przez współorganizatora imprezy - Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku.


A jak podsumował współzawodnictwo przewodniczący jury Zbigniew Waszkielewicz?
– Wszyscy jesteście dla mnie zwycięzcami, bo przyjechaliście tu i wystąpiliście – zaznaczył zwracając się do uczestników. – Nie każdy dokonał właściwego wyboru swoich propozycji, które winny dobrze pasować do waszych charakterów i predyspozycji. W trakcie prezentacji nie można też za mocno gestykulować, gdyż cienka jest granica między czytaniem a teatrem.
Imprezę wsparli Gmina Biblioteka Publiczna w Wilkasach i księgarnia „Odeon” w Giżycku. Dziękujemy, a nagrodzonym gorąco gratulujemy zachęcając wszystkich do jak najczęstszego sięgania po słowo pisane. We współczesnym, zinformatyzowanym świecie naprawdę warto!
GOKiR Wilkasy

WYNIKI:
Kategoria klas VI-VIII:
1. Anna Grzybowska (SP Wilkasy)
2. Oliwia Kowalik (SP Miłki)
3. Katarzyna Mocarska (SP Miłki)
Wyróżnienia: Dawid Rybaczek (SP 7 Giżycko), Weronika Masiak (SP Rydzewo), Aleksandra Hałuszko (SP Kruklanki)

Kategoria szkoły średnie:
1. Jakub Karasiewicz (I LO Giżycko)
2. Karolina Dulemba (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu Giżycko)
3. Aleksandra Tarnowska (I LO Giżycko)
Wyróżnienia: Diana Dudzińska (Zespół Szkół Zawodowych Giżycko), Julia Czerech (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu Giżycko), Alicja Chodkowska (I LO Giżycko)

Kategoria dorośli:
1. Maria Gamdzyk (Giżycki Uniwersytet III Wieku)
2. Ewa Ostrowska, Ryszard Należyty


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5