Potęga... i przewodnik twierdzy Boyen

2021-11-03 13:19:37(ost. akt: 2021-11-03 14:16:36)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Przewodnik po twierdzy Boyen jest pierwszą publikacją Giżyckiego Centrum Kultury o lokalnej fortyfikacji, która nieustannie się zmienia i odkrywa swoją potęgę. Odrestaurowany mur Carnot’a, a wkrótce inwestycje w koszarowcach i na majdanie wzmocnią wyjątkowy charakter twierdzy.
Prace nad opracowaniem i publikacją trwały od początku tego roku. Nad merytoryczną stroną przewodnika czuwał giżycczanin i historyk dr Robert Kempa. Przewodnik zawiera nie tylko rys historyczny fortyfikacji, ale też aktualne trasy zwiedzania oraz liczne fotografie odrestaurowanych obiektów. A w ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło na terenie giżyckiej twierdzy.

- Udało się nam sfinalizować nasze wieloletnie marzenie o własnym przewodniku – mówi Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury. - Wspólnie z naszym giżyckim historykiem dr. Robertem Kempą przygotowaliśmy przewodnik. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się go wydać. Zależy nam, by przewodnik był przystępny dla turystów, ale również naszych mieszkańców. Nie wszyscy znają twierdzę Boyen. Są osoby, które jeszcze w fortyfikacji nie były, nie poznały jej historii. Mamy nadzieję, że przewodnik uatrakcyjni wszystkim spacer po twierdzy.

Fot. arch. GCK

Przewodnik będzie można nabyć w twierdzy Boyen. Premiera publikacji zaplanowana jest na początku przyszłego roku przed Bitwą Zimową, inscenizacją, której od lat Giżyckie Centrum Kultury jest partnerem.

- Będzie to dobry moment na spotkanie z autorem przewodnika i promocję tej wyjątkowej publikacji – dodaje dyrektor Marta Dąbrowska. - Natomiast każdy moment jest odpowiedni na poznanie obiektu i jego zwiedzanie. Twierdzę Boyen można zwiedzać przez cały rok.

Fot. Renata Szczepanik

Od wielu lat fortyfikacja odkrywa swoje tajemnice i obiekty. Część z nich została odrestaurowana, inne czekają na swoją kolej. Powstała ostatnio nowa ścieżka pieszo-rowerowa wokół muru Carnot’a o długości ok. 2,5 km. To kolejna atrakcja twierdzy.

- Odsłoniliśmy wszystkie mury przy nowej trasie, oczyściliśmy zieleń inwazyjną i w ten sposób pokazujemy potęgę twierdzy Boyen – mówi dyrektor GCK. - Usunęliśmy chwasty, samosiejki od ścieżki aż po mur, a także zieleń inwazyjną na samym murze. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym odsłoniliśmy też dwie bramy: Kętrzyńską i Wodną. Przed nami jeszcze wiele pracy przy murach i trasach spacerowych na terenie fortyfikacji. Jednak już dziś widać, piękno wszystkich obiektów i niezwykle imponującą wielkość murów. Zachęcam do wycieczki wokół twierdzy.

Fot. Renata Szczepanik


Odsłonięcie murów pokazało nie tylko ich potęgę, ale też ujawniło szereg kolejnych problemów i uszkodzeń. Mury będą odrestaurowywane w kolejnych latach. Jest nadzieja, że wkrótce rozpocznie się remont sali ćwiczeń na majdanie twierdzy.

- Z własnego budżetu przygotowaliśmy dokumentację techniczną obiektu - mówi Marta Dąbrowska. - Otrzymaliśmy pozwolenie na przeprowadzenie remontu, które zostało przepisane na Gminę Miejską Giżycko, ponieważ wniosek na dofinansowanie remontu sali ćwiczeń został złożony przez Urząd Miasta w programie Ochrona Zabytków 2022 ogłoszonym przez MKIDN. W ubiegłym roku zabrakło nam półtora punktu na dofinansowanie naszego projektu. Liczymy, że tym razem się uda uzyskać dofinansowanie.

Fot. Renata Szczepanik

Ogromna sala znajdująca się w pobliżu stajni z wozownią po jej odrestaurowaniu zostanie wykorzystana jako przestrzeń wystawiennicza, gdzie również będą mogły odbywać się imprezy.

- Od samego początku zależy nam na zachowaniu oryginalności wszystkich obiektów, a tym samym zachowaniu kubatury budynku sali ćwiczeń – informuje dyrektor Dąbrowska. - W sali ćwiczeń planujemy zorganizowanie przestrzeni wystawienniczej dla obiektów wielkogabarytowych, bo tak naprawdę nie mamy w mieście takiego miejsca pod zadaszeniem Chcemy też tam umieścić nasze armaty, pojazdy militarne. Hala będzie alternatywnym miejscem organizacji imprez w przypadku niekorzystnej pogody. Ponadto remont sali ćwiczeń otwiera nam możliwości do organizacji różnego typu wydarzeń, konferencji historycznych, naukowych, małych form koncertów i eventów. Dużych koncertów tam nie zorganizujemy ze względu na problemy z akustyką, ale niewielkie wydarzenia artystyczne i historyczne już tak.

Fot. Renata Szczepanik

Być może już niebawem, wszyscy będą mieli okazję podziwiania kunsztu ciesielskiego, malowideł naściennych, unikalnych na skalę światową tarczy namalowanych na ścianach murów w polichromie. Koszt inwestycji zaplanowany został na ponad 2 mln zł. Inwestycja została podzielona na etapy. Odrestaurowanie sali ćwiczeń zakłada w pierwszej kolejności remont budynku z zachowaniem struktury zabytkowej oraz doposażenie w media. Natomiast koszarowiec nr 2 zostanie wkrótce częściowo udostępniony do zwiedzania. W tej chwili znajduje się tam wystawa z okazji 25-lecia współpracy z Politechniką Warszawską. Powstanie też tam ekspozycja militarna oraz ekspozycja banerowa. W najbliższych planach jest generalny remont koszarowca nr 1 i uruchomienie tam hostelu oraz konserwacja i renowacja poterny przed bramą Giżycką będącą głównym wejściem do twierdzy Boyen.

- Plan ten chcemy zrealizować w ramach wniosku, który złożyliśmy do ministerstwa kultury w tegorocznym naborze - dodaje Marta Dąbrowska. - Wkład własny do projektu został zabezpieczony w budżecie Giżyckiego Centrum Kultury. Koszt realizacji zadania to około 400 000 zł. Mamy nadzieję, że wniosek uzyska dofinansowanie.

Fot. Renata Szczepanik

Niewątpliwie giżycka twierdza Boyen od lat zmienia swoje oblicze, zaskakując sympatyków i miłośników mazurskich fortyfikacji oraz gości i turystów.

- Odrestaurowane obiekty wokół majdanu nadają twierdzy wyjątkowy charakter wzmacniając jej potęgę – podsumowuje Marta Dąbrowska. - Jednak jeszcze wiele obiektów wymaga odkrycia i wykorzystania, dostosowania ich funkcji do czasów współczesnych z zachowaniem ich historycznego charakteru. Twierdza Boyen jest ogromną perłą i ma niesamowity potencjał. To nasza wyjątkowa wizytówka miasta, dlatego powinna być priorytetem. Tym bardziej, że podczas tego sezonu twierdzę odwiedziło już ponad 110 tys. gości.
Renata Szczepanik2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5