Dron latał nad Lasem Miejskim koło Giżycka

2021-10-12 10:00:00 (ost. akt: 2021-10-12 10:13:22)

Autor zdjęcia: Arch. Nadleśnictwa Giżycko

Podczas jesiennego przeglądu drzewostanów na terenie Lasu Miejskiego koło Giżycka oprócz dotychczas stosowanych przez leśników metod wykorzystano drona.
Giżyccy leśnicy przeprowadzili jesienną kontrolę drzew, m.in. na terenie Uroczyska Las Miejski, terenach wokół leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej oraz obiektów małej infrastruktury turystycznej.

- Monitoring lasów za pomocą drona ułatwia inwentaryzację drzewostanu - informują leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko. - To co trudno jest zauważyć w koronach drzew, obserwując je z ziemi, dobrze widać podczas obserwacji z powietrza. Użycie drona umożliwia szybsze znalezienie drzew uszkodzonych na przykład przez wiatr lub obumarłych wskutek ataku szkodników. Dzięki wyposażeniu drona w urządzenie do pomiaru lokalizacji GPS oraz aparat fotograficzny można wykonać precyzyjną inwentaryzację drzew. W przypadku uroczyska Las Miejski na obszarze około 50 ha wykonano 1407 zdjęć, pomagających w znalezieniu potencjalnych zagrożeń życia i mienia odwiedzających uroczysko gości.

Monitoring lasów odbywa się kilka razy w roku. Ale raz w roku drzewa obchodzą swoje święto. Światowy Dzień Drzewa obchodziliśmy 10 października. Pomysłodawcą utworzenia tego święta był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. W tym samym roku posadzono w Stanach Zjednoczonych ponad milion nowych drzew.

Idea zaszczepiona przez Mortona trafiła do Europy w 1951 roku. W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od kilku lat, a działania z nim związane organizowane są głównie przez stowarzyszenia i kluby ekologiczne, szkoły oraz nadleśnictwa.


- A drzewa chronić warto, bo odgrywają one niebagatelną rolę w światowym ekosystemie - przypomina Jolanta Futera, komendant powiatowy Straży Ochrony Przyrody w Giżycku. - Czyli produkują tlen, wychwytują zanieczyszczenia, tłumią hałas, obniżają temperaturę powietrza, zmniejszają zapylenie, oczyszczają wody podziemne i powierzchniowe, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To tak w skrócie, o pozytywnych działaniach drzew można byłoby pisać i pisać...
rs

Fot. Arch. Nadleśnictwa Giżycko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5