"Spojrzenia" - wystawa twórczości Siegfrieda Lenza na Pasażu Portowym w Giżycku

2021-10-07 09:37:47(ost. akt: 2021-10-07 09:43:43)

Autor zdjęcia: Arch. MBP Giżycko

W marcu 2021 r. przypadała 95. rocznica urodzin Siegfrieda Lenza – jednego z najwybitniejszych niemieckich pisarzy współczesnych. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało szczególną wystawę poświęconą pisarzowi. Wernisaż wystawy w Giżycku odbędzie się 8 października 2021 r. o godzinie 16 na Pasażu Portowym.
Jest to prawdopodobnie pierwsze w Polsce spojrzenie muzealników w kierunku pisarza, będącego – obok Güntera Grassa i Heinricha Bölla – czołowym twórcą niemieckiej literatury w XX w.

- Szczególna jest struktura wystawy, będąca wielogłosem historyków, kulturoznawców, literaturoznawców, pisarzy i publicystów. Dziewięć autorskich esejów tworzy wielowątkowy kolaż różnych wymiarów życia i twórczości Siegfrieda Lenza - czytamy na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. - Autorzy pisali swoje eksperckie spojrzenia niezależnie od siebie, przez co pewne wątki biografii pisarza powtarzają się w różnych kontekstach. Tak skonstruowana narracja daje Czytelnikowi możliwość odczytywania poszczególnych spojrzeń jako niezależnych od siebie historii i prezentuje Siegfrieda Lenza jako człowieka, pisarza, obywatela w kontekście czasów, w których przyszło mu żyć.

Na wystawę udało się pozyskać interesujące eksponaty i fotografie z Niemieckiego Narodowego Archiwum Literatury, Fundacji Siegfrieda Lenza w Hamburgu i z archiwum prywatnego Ulli Lenz.
Wystawa składa się plansz z esejami poświęconymi życiu i twórczości Siegfrieda Lenza.

Organizatorzy zapraszają w piątek, 8 października o godz. 16 na Pasaż Portowy.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5