Wydmińskie miody i niemiecka sielawa - wizyta w partnerskiej gminie Arendsee

2021-10-13 11:00:00 (ost. akt: 2021-10-13 11:31:53)
Wizyta w miejscowej szkole w Arendsee

Wizyta w miejscowej szkole w Arendsee

Autor zdjęcia: UG Wydminy

Arendsee, tak jak Wydminy, położone jest nad jeziorem, posiada zabytkową zabudowę, dobrą bazę turystyczną i edukacyjną. Wydminy leżą na skraju tłoczącej tlen Puszczy Boreckiej, zaś niemiecki partner Wydmin promuje się jako Luftkurort Arendsee – czyli kurort, w którym można oddychać krystalicznie czystym powietrzem.
Po spacerach, które odbyliśmy ulicami miasteczka pozostaję pod wrażeniem historycznego rynku z ratuszem, klimatycznych kawiarni, portu, gdzie stacjonuje zabytkowy parowiec Queen Arendsee i wielkiej gościnności gospodarzy – tak wspomina wizytę w partnerskiej gminie Arendsee wójt Wydmin Radosław Król.

U nich sielawa, u nas szczupak
– Życie w gminie należącej do kraju związkowego Saksonia-Anhalt na wielu poziomach jest zbliżone do naszego – relacjonuje wójt Radosław Król. – Jako wiceprezes zarządu wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych zwróciłem uwagę na świetne wyposażenie niemieckich straży pożarnych. Przyznam, że trzyosiowy wóz gaśniczy Kamaz (nota bene wyprodukowany w Polsce), mogący pomieścić w zbiorniku 6 tys. litrów wody i wyprodukować 2 tys. litrów piany, podziwiany przez nas w pobliskiej wsi Kläden robił wrażenie. Spodobało mi się też mądre budowanie marki Arendsee wokół tego, co oferuje natura.

Miejscowi rybacy poławiają sielawę w jeziorze Arend. Świeża ryba trafia do okolicznych restauracji i jest serwowana jako Sielawa z Arendsee. Świetna promocja miejsca poprzez produkt kulinarny. W Jeziorze Wydmińskim, co prawda nie pływa sielawa, ale grasują drapieżniki – pyszny okoń i szczupak, przed którymi chowa się roślinożerny lin i wzdręga. Można też złowić węgorza. Poza tym mamy fantastyczne miody i sery zagrodowe. Nasi rolnicy hodują ekologiczny drób, wędzą na małą skalę pyszne wędliny. Od niedawna hodowany jest też jesiotr. Trzeba zrobić jeszcze lepszy użytek promocyjny z takich tradycyjnie przygotowanych przysmaków!

Premier landu wizytował nasze stoisko
Wydmińska delegacja wraz z samorządem województwa mazowieckiego otrzymały zaproszenie do prezentacji na Krajowych Dożynkach Saksonii-Anhalt. Święto plonów w ramach „Wioski Europejskiej” miało międzynarodowy charakter. Swoje stoiska prezentowały m.in. województwo warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie, a także Litwa, Łotwa oraz Węgry.

Wydminy rozdawały materiały promocyjne, częstowały mazurskim sękaczem i wydmińskimi miodami z pasieki Jerzego Pryczki. Zainteresowanie mazurskim stoiskiem przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Wśród zwiedzających znalazł się m.in. premier landu dr Reiner Haseloff, który 16 września 2021 r. rozpoczął III kadencję na tym stanowisku, po czerwcowych wyborach do Landtagu Saksonii-Anhalt.


Narodził się pomysł, aby w przyszłym roku również wystąpić na dożynkach. To nie jedyny pozytywny efekt wyjazdu. Nawiązano również kontakty z miejscową szkołą podstawową. Włodarze gmin rozważają zorganizowanie uczniowskiej wymiany.


Tak się składa, że nasze kierunki współpracy partnerskiej są zbieżne z wojewódzkimi i stolicy powiatu giżyckiego. Samorząd wojewódzki współpracuje z Saksonią Anhalt, gdzie leży też miasto partnerskie Giżycka – Kwerfurt. To stwarza wiele możliwości, choćby wspólnych działań promocyjnych.
Mat. UG Wydminy

Fot. Arch. UG Wydminy


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5