Internet dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR-ów

2021-10-05 11:00:00 (ost. akt: 2021-10-05 11:31:24)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Ruszył nabór wniosków w programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów. Budżet to 80 mln zł, a cel - przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu.
Projekt jest finansowany z funduszy europejskich. Z pomocy skorzystają mieszkańcy 880 gmin, na terenie których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W granicach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonowało (według stanu na lipiec 1989 r.) około 215 PGR-ów, które obejmowały pół miliona hektarów. To stanowiło około 20 procent powierzchni całego obecnego województwa.

W powiecie giżyckim także prowadzono pegeery, Były to m.in. Wydminy, Monetki, Antonowo i Pierkunowo, Upałty i Ruda, na terenach których do dziś mieszkają ich byli pracownicy. Teraz mają oni oraz ich dzieci i wnuki szansę na wsparcie cyfrowe.

Główne cele programu to przede wszystkim przeciwdziałanie nierównościom społecznym, cyfryzacja terenów popegeerowskich, poprawa jakości życia mieszkańców, rozwój cyfrowy dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników PGR-ów.

- Pandemia pokazała, że wykluczenie cyfrowe terenów popegeerowskich jest duże – mówią samorządowcy giżyckiej gminy. - Dlatego jest jedną z najpilniejszych potrzeb jest zakup sprzętu komputerowego i bezpłatny dostęp do internetu. Program dotyczy głównie wnuków i prawnuków byłych pracowników PGR-ów. Chociaż wielu seniorów również potrafi korzystać z komputera.

W ramach projektu będzie finansowany zakup sprzętu oraz dwuletni dostęp do internetu. Na każdy zestaw - komputer i internet – można będzie przeznaczyć do 3,5 tys. złotych. Pieniądze mają dotrzeć do gmin najpóźniej do końca tego roku.
Nabór wniosków w programie wsparcia dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów potrwa do 5 listopada. Wnioski przyjmuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Na stronie gov.pl/cppc/wsparcie-ppgr można znaleźć szczegółowe informacje i dokumentację, która ułatwi składanie wniosku.
rs


Fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5