Znikające barierki przy drogach

2021-09-25 13:03:43(ost. akt: 2021-09-27 07:24:17)
Kilka dni temu skradziono bariery energochłonne na trasie Lipińskie - Szczepanki

Kilka dni temu skradziono bariery energochłonne na trasie Lipińskie - Szczepanki

Autor zdjęcia: arch. Zarząd Dróg Powiatowych

W ciągu dnia złodzieje rozkręcają śruby, a wieczorem pakują w całości bariery energochłonne i szybko odjeżdżają. Kradzież trwa kilka minut i nawet nikt nie zwraca na to uwagi – podejrzewają drogowcy z Zarządu Dróg Powiatowych Powiatowych, którzy od kilku dni mają problem ze znikającymi barierami energochłonnymi przy drogach.
Kilka dni temu na terenie powiatu giżyckiego zostały skradzione bariery energochłonne. Złodzieje zabrali stalowe zabezpieczenia na moście niedaleko wsi Szczepanki (gmina Wydminy) koło Dziewiszewa w poblizu Doby (gmina Giżycko) i na kanale Kula na trasie Rydzewo - Bogaczewo. W czwartek, 23 września drogowcy zauważyli poluzowane śruby przy barierach niedaleko Marcinowej Woli (gmina Miłki). Udaremnili kradzież kolejnych barier.

- Jeszcze tego samego dnia wszystkie śruby na barierach zostały przyspawane przez naszych pracowników – twierdzi Emilia Niewińska, kierownik sekcji utrzymania dróg i mostów Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku. - Mamy nadzieję, że to zniechęci złodziei. Kradzieże zgłosiliśmy oczywiście na policję. Sami też kontrolujemy wszystkie punkty z barierami energochłonnymi na terenie powiatu giżyckiego. Ponadto wszystkie bariery zostały oznaczone przez naszych pracowników, co w przypadku kradzieży umożliwi ich identyfikację.

Giżyccy drogowcy podejrzewają, że kradzież dokonywana jest na zlecenie paserów, ponieważ cena za części barier w skupie nie jest zbyt atrakcyjna dla miłośników złomu. Natomiast bariery w całości mogą być pokusą. Około 200 m barier energochłonnych kosztowało ZDP ponad 50 tys. zł.

- Stal jest bardzo droga i płacimy za nią ogromne pieniądze – informuje kierownik Emilia Niewińska. - Bariery w całości są dużo warte. Ponadto ktoś może wymienia stare na nowe w ramach wygranego gdzieś przetargu. Podejrzewamy, że kradzież może być zlecona przez jakiegoś podwykonawcę, który zajmuje się też paserką. A być może bariery energochłonne sprzedawane są w częściach na złom.

Fot. arch. Zarząd Dróg Powiatowych


Bariery energochłonne instalowane są przy drogach w miejscach najbardziej niebezpiecznych, czyli m.in. gdzie są przepusty, wysokie skarpy, mosty i ostre zakręty. W związku z nagminnym procederem kradzieży barier energochłonnych zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych w powiecie giżyckim, pracownicy ZDP proszą kierowców o czujność na drogach.

- Zwracamy się z prośbą do uczestników ruchu drogowego o zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych prób kradzieży urządzeń bezpieczeństwa ruchu – apelują giżyccy drogowcy. - Kradzież barier stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i może negatywnie wpłynąć na skutki zdarzeń drogowych, powodując zagrożenie zdrowia i życia użytkowników dróg.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5