Rajd wokół muru Carnot'a

2021-09-17 13:52:21(ost. akt: 2021-09-17 22:42:26)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Na terenie giżyckiej fortyfikacji oficjalnie została otwarta trasa rowerowo-piesza z nową infrastrukturą i wyremontowanym fragmentem Muru Carnot’a. Rajd rowerowo-pieszy Giżycko-SoVeTSk z udziałem mieszkańców, uczniów giżyckich szkół oraz przedstawicieli miast partnerskich odbył się dziś (17 września) w Twierdzy Boyen.
Rajd zorganizowano w ramach Europejskiego Dnia Współpracy obchodzonego 21 września już po raz dziesiąty. Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja projektów zrealizowanych z udziałem środków europejskich, a także quizy, questy, gry terenowe i zadaniowe. Chętni mieli okazję pokonać nową trasę z przewodnikiem.

— Giżycko i Sowieck to partnerzy projektu transgranicznego realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska — Rosja, którzy postawili sobie za cel podniesienie poziomu życia mieszkańców oraz rozwój gospodarczy regionu w oparciu o wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego i przyrodniczego w turystyce — informuje Jagoda Nowicka, kierownik biura projektów Urzędu Miejskiego w Giżycku. — Projekt skierowany jest do turystów odwiedzających Giżycko i Sowieck, a także do mieszkańców, którzy znajdą nowe zatrudnienie w branży turystycznej.

Fot. Renata Szczepanik

Współpraca na rzecz projektu trwa od 2018 roku. Po obu stronach zostały wykonane trasy pieszo-rowerowe.

— Strona rosyjska ma już postawione tablice turystyczne — dodaje Jagoda Nowicka. — W Giżycku oficjalnie uruchomiona zostaje trasa pieszo-rowerowa przebiegająca wokół twierdzy Boyen i na przedpolu. Ponadto wyremontowano część muru Carnot'a oraz wybudowano oświetlenie parkowe wzdłuż muru na odcinku od Bramy Giżyckiej do Bramy Kętrzyńskiej.

Nowa trasa ma służyć nie tylko rowerzystom, ale także spacerowiczom, którzy odwiedzają giżycką fortyfikację.

Fot. Renata Szczepanik

— Nasze miasto wzbogaciło się o nową bardzo atrakcyjną trasę rowerowo-spacerową - mówi Mirosław Boć, koordynator rajdu. — Zwiedzając miasto, warto wybrać się na twierdzę. Wyprawa wokół naszej historycznej fortyfikacji na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. Trasa jest bezpieczna zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych uczestników.

rs2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5