Nowy PSZOK powstaje na Wileńskiej

2021-09-10 12:34:42(ost. akt: 2021-09-10 12:41:17)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

PSZOKi sprawdziły się. Powstaje nowy punkt selektywnej zbiórki odpadów w dzielnicy składowo-przemysłowej na ulicy Wileńskiej w Giżycku. Mieszkańcy segregują coraz więcej odpadów i chętniej korzystają z takich punktów.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmują od mieszkańców nieodpłatnie odpady komunalne zebrane wyłącznie w sposób selektywny. Warunkiem jest posiadanie umowy z Mazurskim Związkiem Międzygminnym – Gospodarka Odpadami na odbiór odpadów komunalnych. Jak się okazuje zainteresowanie PSZOK jest duże.

- W ostatnich miesiącach średnio do punktów trafia blisko 200 ton odpadów – informują pracownicy Mazurskiego Związku Międzygminnego w Giżycku. - W lipcu było już ponad 225 ton odpadów. W zebranych odpadach przeważały odpady wielkogabarytowe. Mieszkańcy oddali ich ponad 90 ton. Przyjmowane są też ogromne ilości odpadów budowlanych, biodegradowalnych, elektroodpadów i zużytych opon. I tak na przykład w lipcu odpadów z betonu i odpadów zmieszanych z betonu trafiło do PSZOK 48 ton, zaś odpadów ulegających biodegradacji 30 ton.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

- To odpady powstające w naszych domach, które ze względu na ich duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w pojemnikach na odpady np: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów ­ wyjaśniają pracownicy Związku.

Wkrótce zostanie otwarty nowoczesny PSZOK na terenie miasta. W dzielnicy składowo-przemysłowej na ulicy Wileńskiej w Giżycku powstaje nowy punkt selektywnej zbiórki odpadów. Inwestorem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, gdzie dotychczas giżycczanie mogą samodzielnie oddać swoje posegregowane odpady wielkogabarytowe, budowlane, elektryczne i inne. Segregacja odpadów w mieście wzrasta, a to oznacza, że więcej trafia ich do recyklingu. W ubiegłym roku dwukrotnie zwiększył się w stosunku do lat poprzednich odzysk z surowców z 7% na 14%, a ZUOK przyjął 10 tys. ton śmieci mniej.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5