Korsarze dla klimatu. Korsar Euro Cup na Niegocinie

2021-09-09 09:09:53 (ost. akt: 2021-09-09 09:13:06)

Autor zdjęcia: Mariusz Kuliś

Niegocin zabielił się od ponad 50 jachtów z czerwoną szablą na żaglu. W Giżycku trwa korsarski tydzień. Światowa flota rywalizuje w Pucharze Europy Klasy Korsarz oraz Mistrzostwach Polski Klasy Korsarz 2021.
Od kilku dni Giżycko gości gości światową flotę klasy Korsarz w ramach Pucharu Europu Klasy Korsarz Korsar Euro Cup 2021. Impreza odbywa się w dniach 8-11 września pod hasłem „Korsarze dla klimatu.” Korsarski tydzień na Niegocinie i w giżyckiej Ekomarinie, która jest portem regat, to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z klasą Korsarz, a może nawet popływania na regatowym bolidzie. Korsarze mogą poczuć wiatr w swoich żaglach na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wydarzenie pełne jest żeglarskich emocji oraz niezapomnianych wrażeń dla obserwatorów żeglarskich zmagań.

- Korsar Euro Cup 2021 to wielkie widowisko dla miłośników żeglarstwa, mieszkańców miasta oraz gości – mówi Dariusz Klimaszewski, kierownik portu Ekomarina w Giżycku. - Jedyna w swoim rodzaju możliwość zobaczenia tak dużo łódek klasy Korsarz jednocześnie na wodzie, i to na Niegocinie w Giżycku. Łódź klasy Korsarz to jacht dwuosobowy, rekreacyjno-regatowy. Jego niewielkie wymiary, kształt kadłuba oraz małe zanurzenie pozwalają na żeglugę ślizgową już przy wietrze około 3o Beauforta, co daje niezapomniane wrażenia z pływania. Przy mocniejszych wiatrach, załogant balastuje na trapezie, czyli w specjalnej uprzęży, która pozwala mu wychylać się całym ciałem poza burtę jachtu i w ten sposób rekompensować przechył.

W regatach Korsarzy na Niegocinie uczestniczą załogi z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Austrii. , które od środy do soboty rywalizują o tytuł mistrzów kraju i Europy. Spotkanie światowej floty w giżyckim porcie jest też okazją do popularyzacji żeglarstwa na jachtach klasy Korsarz. Polska Flota Klasy Korsarz, organizator Korsar Euro Cup 2021 w Giżycku zachęca amatorów żagli oraz żeglarzy z różnymi doświadczeniami regatowymi do wstąpienia w szeregi korsarzy.

- Jako stowarzyszenie pomagamy nowym Korsarzom wkroczyć w świat żeglarstwa regatowego -zaprasza Milena Maciuszko, szefowa Floty Centralnej Klasy Korsarz. - Służymy pomocą w znalezieniu łódki, doradzimy jak ją obsługiwać, ustawić oraz wspólnie organizujemy treningi, abyśmy mogli razem się uczyć i stawać się coraz lepsi. Chociaż na lądzie każdy z nas czuje się, jak część korsarskiej rodziny, to na wodzie włącza się adrenalina i współzawodnictwo. Korsarskie regaty to wspaniałe emocje. Klasa Korsarz daje przepustkę do międzynarodowego żeglarstwa regatowego na poziomie amatorskim oraz spróbowania wielkiego ścigania na najlepszych akwenach w Europie.

Kilkudniowe wyścigi regatowe i widowiskowe zmagania korsarzy na Niegocinie uatrakcyjni w sobotę przed południem uroczysta parada spinakerowa flotylli około 50 jachtów wzdłuż mola w Giżycku. Mistrzostwa Polski i Puchar Europy zwieńczy wydarzenie artystyczne. W sobotę o godz.18.00 Giżycka Grupa Regatowa i Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska organizują wernisaż pracy Jolanty Rejs „Miłość nie umiera…”, wykonanej na żaglu klasy regatowej Laser Radial 4,7 oraz wystawę „Giżycko (Lötzen). Pamięć i pragnienia.”
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5