Ciasno na deptaku przy PTTK

2021-07-29 10:01:11 (ost. akt: 2021-07-29 10:05:51)
Deptak przy budynku PTTK w Giżycku

Deptak przy budynku PTTK w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Kto wpadł na pomysł zabudowania ogródkami restauracyjnymi przejścia przy PTTK? – pytają mieszkańcy Giżycka. – Kiedy w mieście pojawiają się turyści, nie można swobodnie przejść, bo deptak między lokalami gastronomicznymi jest bardzo wąski. To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.
Od kilku tygodni nasi Czytelnicy zgłaszają problem przejścia deptakiem przy Tawernie Siwa Czapla i lokalu Pizza&Pasta Plaża w Giżycku. Problem nasila się w okresie letnim, kiedy więcej osób korzysta z tej trasy spacerując wzdłuż Kanału Łuczańskiego i kierując się na miejską plażę czy też w przeciwnym kierunku.

– Nikt nie ma nic przeciwko ogródkom gastronomicznym – mówi pan Jakub z Giżycka. – Ale na deptaku jest ciasno. Przejście ma szerokość około półtora metra, to trochę mało na tłumy, jakie tam się pojawiają. Oczywiście, można iść sąsiednim parkingiem, ale od dziecka tamtędy chodzę i to jest chyba dla wszystkich naturalna trasa spacerowa. Czy miasto naprawdę musiało zezwolić na taką zabudowę tej uliczki i to przy samym porcie Dalba? Tam zawsze jest mnóstwo ludzi, bo to piękne miejsce. Uważam, że nie jest to w porządku.

Giżycczanie zastanawiają się, dlaczego władze miasta pozwoliły na takie utrudnienia. Zapytaliśmy. Okazuje się, że teren należy do PTTK.

– Korzystanie z przejścia zostało prawnie uregulowane pomiędzy PTTK a gminą miejską Giżycko – wyjaśnia Jacek Markowski, naczelnik wydziału mienia Urzędu Miejskiego w Giżycku. – Zakres służebności terenu został ustalony w wyniku negocjacji z właścicielem nieruchomości z uwzględnieniem prowadzonej na nieruchomości działalności gospodarczej.

Zanim trzy lata temu miasto zawarło porozumienie z PTTK, już było wiadomo, że lokal zostanie rozbudowany i powstanie tam ogródek gastronomiczny. Wówczas uzgodniono, że przejście pomiędzy lokalami Plaża i Siwa Czapla szerokości 1,7 m będzie udostępnione wszystkim przechodniom.
rs2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5