Wakacyjna niedziela z muzyką kameralną i organową

2021-07-10 12:00:00(ost. akt: 2021-07-08 10:18:47)
Koncerty organowe w Giżycku

Koncerty organowe w Giżycku

Autor zdjęcia: Archiwum GG

W niedzielę, 11 lipca czeka nas kolejny koncert w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. O godz. 19 w kościele ewangelickim wystąpią: Maria Załanowska – sopran, Piotr Należyty - bas, Karina Jakubowska – skrzypce, Karol Drynkowski – organy.
Maria Załanowska to absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. W latach 1993-2002 solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występowała na scenach krajowych i zagranicznych.

Piotr Należyty ukończył Akademię Muzycznej w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Był solistą Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w  Łodzi. Występował też w Operze Królewskiej w Oslo. Aktualnie związany z Filharmonią Poznańską. Prowadzi swój zespół Diapazon, który specjalizuje się w muzyce kameralnej.

Karina Jakubowska jest muzykiem Filharmonii Poznańskiej, kameralistką orkiestry Feel Harmony, nauczycielką dyplomowaną w szkołach muzycznych w Poznaniu, jurorką ogólnopolskich przesłuchań, konkursów.

Karol Drynkowski jest absolwentem Akademii Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu, pianista, organista, kompozytor, chórmistrz i pedagog w szkołach muzycznych w Poznaniu, Wągrowcu i Wolsztynie. Koncertuje nie tylko jako solista, ale także jako kameralista.

W rocznicę 1000-lecia śmierci św. Brunona – patrona Giżycka miasto zwróciło się do niego z propozycją napisania kompozycji upamiętniającej to millenium. Prapremiera tego dzieła przeznaczonego na solistów chór i orkiestrę miała miejsce w 2007 roku w Giżycku podczas obchodów jubileuszu.

W 2018 roku w trakcie Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Giżycku jego kantata „Psalite Dominus” została po raz pierwszy wykonana przez wybitnych poznańskich artystów.

W programie koncertu 11 lipca usłyszymy m.in. utwory G.F. Haendla, F. Nowowiejskiego, G. Bizeta, G. Verdiego, F. Schuberta, D. G. Donizettiego.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5