Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - 43. edycja zaczyna się 4 lipca

2021-07-01 13:00:00 (ost. akt: 2021-07-02 10:59:14)

Autor zdjęcia: ARch. GG

Pandemia uniemożliwiła w ubiegłym roku przeprowadzenie festiwalu muzyki organowej. W tym roku wierna festiwalowa publiczność znów zasiądzie w kościele ewangelickim, aby co tydzień przez całe wakacje posłuchać wspaniałej muzyki. To już 43. edycja festiwalu.
Pomysłodawcą i gospodarzem przedsięwzięcia był proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku ks. Janusz Jagucki. Zaproponował on koncerty w swoim kościele, chcąc wykorzystać walory dźwiękowe istniejących tam organów, a tym samym poszerzyć grono słuchaczy o ludzi spoza parafii.
Pod koniec lat 70. nikt nie chciał rozmawiać z księdzem na temat zorganizowania koncertów. Jednak pomysł był na tyle atrakcyjny, iż zaczął przekonywać on innych i zyskał poparcie władz miejskich Giżycka oraz Suwalskiego Towarzystwa Miłośników Muzyki (od 1981 roku Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego).
W programowym przygotowaniu koncertów pomoc zaoferował wówczas dyrektor Krajowego Biura Koncertowego Zbigniew Pawlicki.

Pierwsze Giżyckie Koncerty Organowe odbyły się 17 czerwca 1978 r. Zainaugurował je jeden z najwybitniejszych polskich organomistrzów Józef Serafin oraz Zespół Muzyki Dawnej prowadzony przez Kazimierza Piwkowskiego, grający na zrekonstruowanych kopiach dawnych instrumentów. Od tego czasu koncerty odbywają się każdego roku (wyjątkiem był rok ubiegły, kiedy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa uniemożliwiły ich organizację).
Osobami, które przyczyniły się również do stworzenia koncertów była Irena Berentowicz (w drugiej połowie lat 70. naczelnik miasta) oraz Paweł Wawrzyniak z Suwalskiego Towarzystawa Muzycznego im. Emila Młynarskiego.

Od 2004 roku organizatorem koncertów jest Centrum Animacji KOA w Giżycku, dyrektorem festiwalu jest Jerzy Piekarski.
— Bardzo się cieszę, że po dwóch latach mogę ponownie spotkać się z publicznością festiwalową i wykonawcami — podkreśla Jerzy Piekarski. Choć w tym roku całe wydarzenie zaczął organizować dość późno, bo w końcówce maja, to udało się zgrać terminy muzyków i artystów. Ponownie w Giżycku usłyszymy wielu znakomitych wykonawców muzyki organowej i kameralnej.


W poprzednich latach publiczność koncertów uczestniczyła w zbiórkach pieniędzy na remont organów, podłogi i wymianę ławek w kościele ewangelickim.
— Melomani zawsze byli szczodrzy i chętnie wspomagali te inwestycje datkami — podkreśla pan Jerzy. — Wszystkie pilne potrzeby zostały zrealizowane, więc w tym roku nie będzie zbiórki.


Koncerty odbywają się w każdą niedzielę wakacji (lipiec - sierpień) o godz. 19 w kościele ewangelickim w Giżycku. W trakcie festiwalu odbywa się również konkurs o Złoty Laur Młodego Organisty.

4 lipca publiczności zaprezentuje się Tomas Babelis, uczeń 10 klasy Wileńskiego Gimnazjum Jezuitów i Szkoły Artystycznej w Utenie (Litwa). Jego pedagogiem jest Zita Lukošiūnienė, klasa organów. Tomas jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i festiwali organowych. Swój pierwszy recital zagrał w kwietniu br. Jego głównym zainteresowaniem jest matematyka, programowanie i nauki ścisłe. Młody organista wykona utwory Johana Sebastiana Bacha.

Uwaga! Na koncertach publiczność obowiązują maseczki. Jeśli ktoś przyjdzie bez maseczki, otrzyma ją na miejscu.
KT

PROGRAM NA 4 LIPCA
Trio Cremsiriensis w składzie:
Martina Macko - sopran,
Aleš Janeček - klarnet,
Martina Mergentalová – fortepian
wykona utwory: G. Donizetti - Canzonetta, A. Tučapský  - Miłość i smutek - morawskie ludowe pieśni, F. Schubert -Totus in corde lanqueo, C. Franck - Panis angelicus, L. Delibes - Duet kwiatowy z op. Lakmé.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5