Jest III liga!!! Będzie prawdziwy stadion

2021-06-07 10:23:10 (ost. akt: 2021-06-07 10:38:15)

Autor zdjęcia: Marek Grochowski

GKS Mamry Giżycko w III lidze. Po 30 latach giżycki klub ponownie znalazł się w gronie trzecioligowych drużyn piłkarskich. Sukces uwieńczyło zwycięstwo (3:0) z Delfinem Rybno podczas sobotniego meczu na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek IV ligi.
Zadaniem trenera Przemysława Łapińskiego było zdobycie przez GKS Mamry Giżycko mistrzostwa województwa. Cel został osiągnięty. Co prawda rozgrywki czwartoligowe jeszcze się nie zakończyły, ale już wiadomo, że giżycki zespół awansował do III ligi.

– Na sukces pracowaliśmy od wielu lat – komentuje Przemysław Łapiński, trener GKS Mamry Giżycko. – To efekt zaangażowania piłkarzy na treningach i podczas rozgrywek. Każdy mecz był dla nas bardzo ważny i każde zwycięstwo.

Fot. Marek Grochowski

Giżycka drużyna od września ubiegłego roku nie przegrała żadnego meczu. Ale też doskonale znała rywali, bo od lat rozgrywała futbol jedynie na terenie województwa. Teraz będzie miała kontakt z zespołami z całego kraju.

– To dla nas nowe doświadczenia – mówi Marek Grochowski, kierownik klubu GKS Mamry. – Dla trzecioligowych zespołów będziemy świeżakami. Poznamy ich styl szkolenia, rozgrywek, motywacji. Przed nami nowe wyzwania sportowe i organizacyjne zarówno dla piłkarzy, sztabu szkoleniowego, jak i zarządu klubu. Na pewno nie będziemy anonimowi.

Fot. Marek Grochowski

Na sukces GKS Mamry giżycczanie musieli poczekać 30 lat. Niewątpliwie otworzyła się nowa arena dla młodych piłkarzy z miasta nad Niegocinem. Co oznacza III liga dla miasta?

– Trzecia liga to dużo wyższy poziom ogólnopolski i nobilitacja dla giżyckiego sportu – Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – To prestiż dla miasta, bo grają tam zespoły ekstraklasy, ale też ciężka praca wielu ludzi, a potencjał zespołu jest bardzo wysoki. Po trzydziestu latach wreszcie gramy tam, gdzie nasze miejsce. To również duża szansa dla młodzieży. Wyższy poziom sportowy seniorów spowoduje, że juniorzy będą zapleczem silnego zespołu, będą dotykali futbolu na poziomie półprofesjonalnym. To też dla nich odskocznia do innych klubów ekstraklasowych. Sądzę, że rozwój sportowy będzie bardzo dynamiczny. Mamy bardzo dużo młodych utalentowanych zawodników, którzy będą mieli szansę pokazać się na boiskach trzecioligowych. A to już prosta droga do kariery.

Fot. Marek Grochowski

Trzeba będzie walczyć z jedną trzecią Polski i to nie tylko na boiskach przeciwników, ale też u siebie. Miasto potrzebuje nowego obiektu. Czy zatem będzie nowy stadion w Giżycku?

– Będzie – zapewnia burmistrz Iwaszkiewicz. – Już projektujemy na bazie obecnego obiektu. Do końca roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę. Będą nowe trybuny z zadaszeniem, oświetlenie, które umożliwi rozgrywanie meczów wieczorem. Powstanie też nowy budynek z czterema szatniami, salami konferencyjnymi, pomieszczeniami dla sędziów, pomocy medycznej. Będzie to bardzo profesjonalny budynek. Zmieni się tez otoczenie stadionu. Powstaną między innymi parkingi. Murawa na razie pozostanie naturalna. W przyszłości będziemy chcieli położyć murawę z rolki. Miasto zawsze było prosportowe. Duże nakłady na sport w mieście, szkolenie z młodzieżą, rozwój sportowy przynoszą efekty. Mamy świetnych piłkarzy, żeglarzy, siatkarzy, łyżwiarzy i zawodników wielu innych dyscyplin. Sport jest najlepszą platformą do realizacji wszystkich celów od zdrowotnych i wychowawczych po promocyjne.
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5