Jachty opróżnią zbiorniki za dychę

2021-05-28 10:34:25 (ost. akt: 2021-06-03 18:07:18)

Autor zdjęcia: ekomarinagizycko.pl

Giżycki port Ekomarina zakupi dwie pompy odbioru nieczystości z jachtów, w tym jedną mobilną.Trzy jednostki jednocześnie opróżnią swoje zbiorniki. Ma być szybciej, łatwiej i wygodniej, a przede wszystkim ekologicznie i tanio.
Miasto przygotowuje się do przyjazdu wielu gości i turystów, a przede wszystkim żeglarzy między innymi poprzez doposażenie giżyckiej Ekomariny w dodatkowe pompy odbioru fekaliów z jachtów. Port od 10 lat wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających ale jedna pompa jest niewystarczająca, jak się okazało po ubiegłorocznym sezonie żeglarskim. W tym sezonie port zwiększy ofertę ekologiczną o kolejne dwa punkty odbioru nieczystości. Na ten cel samorząd przeznaczył blisko 60 tys. zł.

Fot. Renata Szczepanik

– Ekomarina zakupi dwie pompy: jedną stacjonarną i jedną mobilną po to, by zwiększyć możliwość oddawania nieczystości z jachtów w tym sezonie – mówi Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – Na całych jeziorach mazurskich powstaje system odbioru nieczystości ścieków ze wszystkich jednostek pływających. Ma się to odbywać nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. Chodzi tylko o to, by nie trafiało to do naszych jezior. W naszym porcie wymyślimy taki system zachęt, który będzie powodował, że każdy kto odda ścieki w Ekomarinie, będzie mógł dostać zniżkę na inne usługi lub wylosować gadżet miejski. Pompy powinny działać już od lipca.

Fot. mazury.info.pl


Niektóre jachty posiadają toalety ze zbiornikami stałymi tzw. morskie, które muszą zostać opróżnione w porcie w specjalnym punkcie odbioru nieczystości. Inne jachty posiadają przenośne toalety chemiczne, które opróżniane mogą być m.in. w sanitariatach. Odbiór nieczystości płynnych w Ekomarinie kosztuje 10 zł. Duże kolejki nie zachęcały żeglarzy, podobnie jak usterki i awarie systemu, który wielokrotnie nie funkcjonował poprawnie.

– Port od samego początku powstania posiada system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających – informuje Dariusz Klimaszewski, kierownik portu Ekomarina w Giżycku. – To już dziesięć lat. A co najmniej od dwóch zwiększyło się zapotrzebowanie na tego typu usługi portowe. Wzrasta też świadomość żeglarzy i to jest bardzo pozytywne zjawisko. Nowe pompy umożliwią jednocześnie trzem jednostkom zrzucenie nieczystości. Pompa mobilna przyjmie jednorazowo około 350 litrów fekaliów. Natomiast stacjonarna opróżni cały zbiornik z jachtu bez względu na jego pojemność.

Fot. Renata Szczepanik

Pomimo wzrastającej świadomości żeglarzy i wodniaków, nadal istotnym problemem jest usuwanie ścieków z małych jednostek pływających m.in. jachtów i łodzi żaglowych. Wprowadzanie tych nieczystości bezpośrednio do wody jest jeszcze zjawiskiem powszechnym i niekontrolowanym. Praktyce tej sprzyja ograniczona liczba miejsc, gdzie można dokonać zrzutu nieczystości lub opłaty, które choć symboliczne, to trzeba dodatkowo ponosić. Dziś firmy czarterujące jachty czy porty, gdzie cumują, nie mają obowiązku wymagania od klientów dokumentu potwierdzającego zrzutu nieczystości z łodzi.

– Jeżeli zależy nam na czystości jezior, to musimy maksymalnie uprościć odbiór nieczystości z jednostek pływających – informuje burmistrz Iwaszkiewicz. – Z mobilną pompą na kółkach można podjechać na kei wprost do jednostki i odebrać bez kolejki nieczystości. Przypływa jacht i pojawia się bosman z mobilną pompą. Rozważamy, by ująć w regulaminie portu obowiązek opróżnienia zbiornika. Jeśli się go nie wprowadzi, system może nie być efektywny. Jednak wiemy, jak traktowane są obowiązki i nakazy. Budzą negatywne emocje, więc lepiej jest zachęcać, uświadamiać.

Mazurskie samorządy wspólnie z Wodami Polskimi zamierzają tworzyć system odbioru ścieków na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak bezpieczne dla środowiska usuwanie nieczystości z jednostek pływających uwarunkowane jest głównie świadomością ekologiczną użytkowników wód.

Renata Szczepanik


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5