DNI SMAKU czyli popisy restauratorów

2021-05-20 08:12:32 (ost. akt: 2021-05-20 08:33:12)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Giżycki samorząd wraz z Giżyckim Centrum Kultury zapraszają wszystkich giżyckich restauratorów, cukierników, kucharzy do udziału w II edycji rywalizacji kulinarnej pod hasłem DNI SMAKU
To już druga edycja rywalizacji kulinarnej organizowanej w ramach Dni Giżycka.

DNI SMAKU to wydarzenie mające na celu promocję lokalnej gastronomii i dobrą zabawę – informują organizatorzy. – Zadaniem uczestników jest zaproponowanie i przygotowanie specjalnego dania lub deseru dedykowanego specjalnie na Dni Giżycka. Będziemy zachęcać klientów do zamawiania, odwiedzania restauracji i oceniania dań poprzez głosowanie. Na koniec oczywiście ogłosimy zwycięzcę rywalizacji.

Po przygotowaniu dania należy je sfotografować i opisać. Przygotowane pliki należy wysłać na adres promocja@gizycko.pl do 24 maja.

– Liczymy na pomysłowe, piękne, a przede wszystkim pyszne propozycje – dodają organizatorzy – Mamy nadzieję, że powstaną ciekawe przepisy, które być może zagoszczą na stałe w kartach menu.

Propozycje dań wraz z opisami i kontaktami do poszczególnych lokali, pojawią się we wtorek 25 maja na miejskich stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Ubiegłoroczną edycję DNI SMAKU wygrała "Aromatyczna Mazurska Zupa Rybna" w wykonaniu kucharzy TAWERNY DEZETA PRZYSTAŃ WILKASY.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5