Kąpiele leśne giżyckich seniorów

2021-05-04 14:27:04 (ost. akt: 2021-05-04 14:32:09)

Autor zdjęcia: arch. GUTW

Słuchacze Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku nie powrócą już na zajęcia stacjonarne w tym semestrze. Od wielu miesięcy seniorzy korzystają z różnych form aktywności w formie online. A od niedawna niektórzy spotykają się w lesie na leśnych kąpielach.
Spacer do miejskiego lasu to dla niektórych słuchaczy duże wyzwanie, bo jak twierdzi organizatorka wypraw Anna Danilewicz, opiekun Uniwersytetu, seniorzy rzadko wychodzą z domu, ponieważ obawiają się koronawirusa i po prostu czekają na szczepienie. Dlatego też kąpieli leśnych seniorzy doświadczają w trzy lub czteroosobowych grupach.

– Podczas spacerów przytulamy się do drzew, słuchamy ptaków, odgłosów przyrody – mówi Anna Danilewicz, opiekun GUTW. – Badamy sekretne życie drzew, oddychamy świeżym powietrzem, uczymy się rozpoznawać odgłosy ptaków. Jak najwięcej czerpiemy z natury. Na nasze spacery zapraszamy często znawców i miłośników przyrody. Ostatnio poznawaliśmy Puszczę Borecką. To wyjątkowe miejsce.

Fot. arch. GUTW


Giżyccy seniorzy wyznają teorię, jaką głosił mnich buddyjski Thich Nhat Hanh: „Nie jest cudem chodzenie po wodzie. Cudem jest chodzenie po zielonej ziemi i doświadczanie chwili. Cudem jest docenianie spokoju i piękna, które jest nam dane tu i teraz”

– Spacer po lesie nic nie kosztuje, nie wymaga dodatkowych funduszy, ani też specjalnego przygotowania, a jedynie chęci – dodaje Anna Danilewicz. – Kąpiele leśne nie tylko relaksują seniorów, ale też wyzwalają w nich nieodkryte jeszcze pokłady kreatywności. Na spacer można iść niemal zawsze, kiedy tylko mamy na to ochotę. Las daje nam ukojenie.

Fot. arch. GUTW


Przez ostatnie miesiące słuchacze Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzystali jedynie z zajęć online.

W miarę możliwości staraliśmy się uatrakcyjniać zajęcia – mówi Anna Danilewicz, opiekun GUTW. – Wyszukiwaliśmy ciekawe wykłady z turystyki, psychologii, porady z ekspertami z różnych dziedzin dotyczących seniorów. Udostępnialiśmy wydarzenia kulturalne, bezpłatne filmiki z jogi, gimnastyką, tańcem. Wszystko po to, by ich zmotywować do aktywności. Mam nadzieję, że uda się nam zorganizować wycieczkę, spacery z kijkami i kilka wypraw rowerowych.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5