Nie musimy walczyć z leśną strażą

2021-05-04 11:49:25(ost. akt: 2021-05-04 11:54:06)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

1 maja lasy otworzyły się na biwakowiczów. Po raz pierwszy od wielu lat można było na dziko i legalnie przenocować w lesie. Oczywiście na obszarze wyznaczonym przez leśników.
Wraz z rozpoczęciem majówki Nadleśnictwo Giżycko, podobnie jak pozostałe w całym kraju, rozpoczęły akcję „Zanocuj w lesie”. Każdy, kto miał ochotę, potrzebował ciszy, spokoju, bliskiego kontaktu z naturą mógł zabrać do lasu śpiwór czy namiot i spędzić kilka dni i nocy w leśnej głuszy. Wypoczynek w sposób legalny choć na dziko będzie możliwy cały sezon. Wprawdzie pogoda podczas pierwszego majowego weekendu nie sprzyjała biwakowiczom, to dla miłośników bushcraftu i survivalu była to nie lada gratka. Wielbiciele przetrwania w ciężkich warunkach mogli się sprawdzić.

– Akcja Zanocuj w lesie, to bardzo cenna inicjatywa Lasów Państwowych – mówi Grzegorz Miśkiewicz "Misiek", miłośnik survivalu i ekstremalnych przygód, wielbiciel Mazur.s – Nikt nie spodziewał się, że taka koncepcja może zaistnieć. Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, gdzie instytucja monopolizująca kontakt z naturą otworzyła się na ludzi. To jest bardzo ważny moment. Zaczniemy funkcjonować jak pozostałe kraje nadbałtyckie, gdzie kontakt z naturą, przyroda jest promowany, a nie zabraniany. To jest wspaniała inicjatywa. Najważniejsze jest to, że jeżeli znajdziemy się z naszymi bliskimi czy przyjaciółmi w lesie, to nie musimy walczyć ze Strażą Leśną. Odłącza się nam jeden ważny problem legalności tego całego wydarzenia. Zachęcam wszystkich do zainteresowania się akcją. To jest krok we właściwą stronę i trzeba to wspierać.

Nadleśnictwo Giżycko wyznaczyło ponad 1779 hektarów leśnego obszaru, gdzie wielbiciele wypoczynku w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Mapa miejsc wyznaczonych do nocowania w ramach akcji „Zanocuj w lesie” jest dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Giżycko.

– W jednym wyznaczonym przez leśników miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób nie dłużej niż dwie noce – przypomina Krzysztof Dąbkowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko. – W takim przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Natomiast nocleg powyżej dziewięciu osób i dwie noce należy zgłosić do nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
rs


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5