Sezon żeglugowy na Wielkich Jeziorach Mazurskich otwarty!

2021-04-27 14:22:41 (ost. akt: 2021-04-27 14:36:59)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Droga wodna Pisz – Węgorzewo oficjalnie otwarta. To oznacza, że można, pomimo remontu czterech kanałów, bezpiecznie żeglować na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Oficjalnego otwarcia szlaku żeglugowego na Mazurach dokonali przedstawiciele Wód Polskich wspólnie z samorządowcami z Giżycka i Mikołajek we wtorek, 27 kwietnia nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku. Żeglarze i wodniacy napotkają w tym sezonie kilka utrudnień. Cztery mazurskie kanały: Szymoński, Mioduński, Grunwaldzki i Tałcki nadal są w remoncie.

Ze względu na remont czterech kanałów na szlaku od Giżycka do Mikołajek możliwe są utrudnienia w ruchu oraz wydłużony czas oczekiwania na wejście do kanałów – informuje Mirosław Markowski - dyrektor RZGW w Białymstoku – jednak pomimo prowadzonych prac kanały przez cały sezon żeglugowy pozostaną otwarte i będzie można nimi pływać. Na szlaku umieściliśmy siedem tablic informacyjnych z mapą wskazującą dokładną lokalizację utrudnień oraz przygotowaliśmy ulotki informacyjne, które dostępne będą w portach, marinach czy punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Fot. Renata Szczepanik

Remont Kanału Grunwaldzkiego potrwa do lipca (koszt ok. 9 mln zł). Zakończono tam już prace rozbiórkowe, dobiegają końca prace żelbetowe.
– Zaawansowanie prac budowlanych jest największe na Kanale Grunwaldzkim – informuje – Robert Chciuk, zastępca prezesa Wód Polskich ds. usług wodnych. – Jednak ze względu na lokalizację i zaplecze budowy Kanałów Mioduńskiego i Tałckiego, mogą wystąpić tam chwilowe utrudnienia także po zakończeniu prac budowlanych. Dlatego prosimy użytkowników drogi wodnej o stosowanie się do znaków żeglugowych oraz śledzenia komunikatów nawigacyjnych.

Do listopada potrwa remont Kanału Tałckiego (koszt ok. 25 mln zł), gdzie prace rozbiórkowe są na półmetku. Natomiast do lipca przyszłego roku planowany jest remont Kanału Mioduńskiego (koszt ok. 32 mln zł). W fazie początkowej jest remont Kanału Szymońskiego, który potrwa jeszcze dwa lata (koszt ok. 32 mln zł). W planach jest remont Kanału Piękna Góra, co już w przyszłym sezonie znacznie poprawi warunki żeglowania na mazurskich jeziorach. Inwestycja ta prawdopodobnie największą w ostatnich dziesięcioleciach na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

– Niezależnie od remontu kanałów, wspólnie z samorządami oraz Wodami Polskimi realizujemy duży projekt związany z przebudową nabrzeży – mówi Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – Zbliżamy się do ich zakończenia oraz poprawy infrastruktury żeglarskiej i wodnej. To nowa jakość naszych szlaków żeglownych.

Fot. Renata Szczepanik

Wszystkie prace budowlane prowadzone są przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie.

– Przykładem jest śluza Guzianka oddana jest już do użytku, co doprowadziło do tego, że żeglarze i wodniacy nie muszą stać w długich kolejkach, żeby przeprawić się na drugą stronę jeziora – dodaje Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. – W tym sezonie będą utrudnienia, ale później będzie piękniej, łatwiej i bezpieczniej. A tego żeglarze, wodniacy i mieszkańcy krainy Wielkich Jezior Mazurskich oczekują.
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5