Intermarche z punktem pocztowym otwarty w niedzielę

2021-03-15 13:57:32 (ost. akt: 2021-03-15 14:08:00)

Autor zdjęcia: arch.Gazeta Giżycka

Kilka dni temu w giżyckim Intermarche uruchomiono punkt pocztowy. Już nie tylko małe sklepiki, ale i supermarkety stają się placówkami pocztowymi i korzystają z zalet tego statusu, czyli możliwości otwierania się w niedziele.
Poczta Polska udostępnia swoje usługi poza własnymi placówkami pocztowymi również w sieciach partnerskich. Taki punkt pocztowy został uruchomiony od niedawna w Intermarche w Giżycku. Można tam nadać i odebrać wszelkie listy i paczki, dokonać wpłat na rachunki bankowe, kupić znaczki pocztowe, a także towary ze stałej oferty urzędu. Nowa Agencja Pocztowa funkcjonuje każdego dnia tygodnia. A to oznacza, że klienci supermarketu zrobią zakupy w niedzielę.

– Punkt pocztowy zlokalizowany jest przy kasach z oznakowaniem, meblami i osprzętem Poczty Polskiej – informuje Piotr Kuźbicki, właściciel Intermarche w Giżycku. – Obsługują go nasi pracownicy, którzy zostali przeszkoleni przez pracowników Poczty. Decyzję o utworzeniu punktu pocztowego podjęliśmy ze względu na zwiększenie i autrakcyjnienie naszej oferty. Ponadto sami wysyłamy sporo korespondencji oraz przesyłek, a dostępność do usług głównego urzędu pocztowego w Giżycku jest ograniczona. Nasi klienci korzystają już z paczkomatu, który zlokalizowany jest na zewnątrz przy głównym wejściu do sklepu. Teraz dodatkowo mogą skorzystać z usług pocztowych w sklepie. Kurier jest u nas codziennie, więc przesyłki można wysyłać i odbierać każdego dnia.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Od 3 lat sieci handlowe i właściciele sklepów kreatywnie podchodzą do wprowadzonych przepisów.

– Uważam, że to nieuczciwe ze strony właścicieli supermarketów i wydaje mi się, że w ten sposób omijają przepisy o handlu – mówi pan Marek, właściciel osiedlowego sklepu w Giżycku. – Właściciele małych sklepików często sami muszą stać za ladą, by móc handlować w niedzielę i trochę zarobić. Konkurencja zręcznie to omija. Nie ma co się dziwić, bo przepisy dokładnie nie precyzują, jakiej wielkości może być placówka pocztowa. Wystarczy prowadzić taką działalność nawet w bardzo ograniczonym zakresie. Wówczas niewielki sklep czy spory supermarket może być czynny w niedzielę. Klienci chętniej pójdą na zakupy do marketu, jak osiedlowego sklepu.

Niezależni przedsiębiorcy, właściciele małych sklepików, jak również dużych marketów coraz częściej korzystają ze statusu placówek pocztowych i podpisują umowy z operatorami pocztowymi. Supermarkety oferują klientom usługi pocztowe, więc mogą być otwarte we wszystkie niedziele. Podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. A to oznacza, że zakaz handlu w niedzielę staje się martwym zapisem ustawy.
rs
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5