Przyłącz się do akcji Masz Głos. Zostań lokalnym liderem

2021-02-18 10:56:56 (ost. akt: 2021-02-18 11:44:26)

Autor zdjęcia: arch.A.Rymszewicz

Fundacja Batorego po raz kolejny zachęca do angażowania się w losy swoich miejscowości. Dzięki bezpłatnym szkoleniom można pozyskać merytoryczną wiedzę o tym, jak prowadzić lokalne działania i jak rozpocząć wprowadzanie zmian w swej okolicy.
W czasie pandemii ważna jest współpraca różnych środowisk, które na co dzień pracują i funkcjonują na jednym terenie. Razem łatwiej jest zadbać o edukację online, monitoring stanu drzew w gminie czy dobry projekt do budżetu obywatelskiego. Wszystkich gotowych do takiego zaangażowania wspiera program Fundacji Batorego – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją. Wystarczy wejść na stronę www.maszglos.pl i między 15 lutego a 8 marca zapisać się do programu.

Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywistki i aktywiści z całej Polski, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos.

Najlepiej współpracujące społeczności: mieszkańców z władzą samorządową mają szansę na prestiżową nagrodę Super Samorząd, przyznawaną przez Fundację Batorego.
Nagrodę Super Samorząd otrzymało Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo, a także Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami.

– Co roku bierzemy udział w akcji Masz Głos – mówi Alicja Rymszewicz, sołtys Trygortu, prezes Stowarzyszenia Trygort nad Mamrami. – W ramach naszych działań powołane zostało Forum Sołtysów "Gromada". Nagrodę Super Samorząd 2018 dostaliśmy za powołanie takiej grupy, zintegrowanie środowiska sołeckiego, a w 2019 za konsekwentne dążenie do realizacji celów i konkretne działania. Jesteśmy jedyną grupą w Polsce, która ma 2 nagrody. Dla laureatów Super Samorządu poprzeczka jest podniesiona dużo wyżej i drugą nagrodę dostaje się za faktycznie duże osiągnięcia. Nagradzane są dwie strony: grupa działająca, czyli Forum sołtysów oraz władze samorządowe, czyli Gmina Węgorzewo.

Udział w akcji Masz Głos trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy dostają wsparcie merytoryczne, a także pomoc w przygotowaniu planu działania, określeniu celu i realizacji pomysłu we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem.

– To bardzo cenna inicjatywa i polecam wziąć udział w akcji – dodaje Alicja Rymszewicz. – W tej edycji jestem zgłoszona jako sołtys Trygortu oraz Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami. W 2020 działałam na rzecz integracji organizacji pozarządowych w powiecie. Covid dużo utrudnił, ale udało nam się zorganizować bardzo wartościowe szkolenie z zakresu współpracy NGO-samorząd. Natomiast Forum Sołtysów "Gromada" aktualnie pracuje wraz z gminą nad nowymi statutami sołectw.

Sołectwo Trygort jest niezwykle aktywne. Organizuje mnóstwo czynów społecznych mających na celu poprawę estetyki wsi, integruje się na spotkaniach okolicznościowych. Uwielbia boisko i plażę sołecką, gdzie wspólne działania często kończą się ogniskiem. Aktywnie współpracuj z innymi organizacjami, a także placówkami samorządowymi oraz sołectwami.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5