WYBIERAMY SUPERSOŁTYSA 2021: Dariusz Kurzawa, sołtys wsi Jasieniec (gm. Kruklanki)

2021-02-12 08:00:00 (ost. akt: 2021-02-12 11:51:23)

Autor zdjęcia: arch. D.Kurzawa

Dariusz Kurzawa – sołtys wsi Jasieniec w gminie Kruklanki, żonaty, ojciec siedmiorga dzieci, z zawodu, który wykonuje do dziś jest drwalem, a sołtysem sołectwa liczącego 95 mieszkańców, drugą kadencję.
Jak zostałem sołtysem, zadbałem o seniorów i najmłodszych – mówi Dariusz Kurzawa. – Zaczęliśmy organizować we wsi Dzień Dziecka, a także paczki dla dzieci i seniorów. We wsi mamy tylko troje dzieci, a tak to większość seniorów tu mieszka. Wszystkie dzieci, w tym i moje już dawno dorosły i wyjechały stąd. Ze względu na epidemię w ubiegłym roku na święta sam poroznosiłem paczki sąsiadom. Wcześniej takie spotkania organizowaliśmy w świetlicy wiejskiej.

– Udało nam się zrobić lampy solarne między blokami – wymienia sołtys Kurzawa. – Położyliśmy nową drogę z kostki brukowej. Oczywiście nie sami, tylko z pomocą gminy i Agencji Rolnej. Założyliśmy wodę i kanalizację we wsi. Mamy też plac zabaw, siłownię zewnętrzną. Sami go rozbudowaliśmy. Dbamy o to jak potrafimy najlepiej, bo to służy wszystkim mieszkańcom sołectwa. Latem i zimą wszyscy się ruszamy, bo chcemy dbać o swoje zdrowie. A i dzieci, jak przyjadą do rodziców, to też mają gdzie się spotkać i poćwiczyć.


Jak przyznaje wójt Kurzawa, niespełna setka mieszkańców bardzo dobrze dba o porządek we wsi. Wszyscy w miarę możliwości angażują się w prace o każdej porze roku. Wspólnie koszą trawy, grabią liście, pielą chwasty czy zimą odśnieżają swoją miejscowość.

– Gmina nas wspiera w pracach porządkowych – dodaje Dariusz Kurzawa. – Dobrze nam się współpracuje z wójtem. O co poprosimy, to zawsze możemy liczyć na pomoc pracowników gminy. Wójt ufundował nam koszulki z napisem sołtys, mamy też polary.

Zdaniem sołtysa Jasieńca, zawsze może liczyć na swoich sąsiadów. Mieszkańcy są chętni do pomocy. Ostatni zaangażowali się w działalność lokalnego stowarzyszenia.
– Założyliśmy z mieszkańcami stowarzyszenie i teraz staramy się od Wód Polskich o teren na plażę – dodaje sołtys Kurzawa. – Mamy we wsi doskonałe miejsce na przygotowanie terenu pod wypoczynek i rekreację. Mamy plany, żeby to miejsce rozbudować i uatrakcyjnić dla naszych mieszkańców. Natomiast w pobliżu sklepu postawiliśmy z sąsiadami wiaty. Przy jeziorze i obok świetlicy mamy też ławeczki dla starszych, gdzie zawsze mogą usiąść i sobie odpocząć.


Jak przyznaje Dariusz Kurzawa, wszystkim mieszkańcom brakuje wiejskich spotkań, towarzystwa, wspólnych imprez. Miniony rok nie był dla nich łatwy ze względu na ograniczone kontakty i niezrealizowane przedsięwzięcia.
– Brakuje nam spotkań w świetlicy wiejskiej – mówi Dariusz Kurzawa. – Całą zimę ogrzewamy świetlicę mimo, że tam się teraz nie spotykamy. Razem z żoną dbamy o to, żeby był tam porządek. Może uda nam się zrobić Dzień Kobiet. Mamy we wsi trzydzieści pięć pań. Zawsze o nich pamiętamy. Nasi mieszkańcy mają mnóstwo ciekawych pomysłów. Wcześniej wszystko ustalaliśmy na zebraniach wiejskiej świetlicy. Teraz rzadziej się spotykamy. Ktoś coś zgłosi, a ja podpytam w gminie i razem jakoś wspólnie działamy.

Zdaniem sołtysa, Rada Sołecka licząca trzy osoby, dobrze zarządza funduszem sołeckim. Co prawda fundusz jest niewielki, bo to około 16000 zł, ale każda złotówka wydana jest na ważny cel.
– Zamierzamy dalej inwestować w sołectwo – informuje pan Dariusz. – Chcemy kupić lampy solarne, żeby doświetlić wieś. Planujemy zorganizować imprezę integracyjną. Musimy zrobić zebranie i wtedy wszystko ustalimy. Na pewno chcemy się wszyscy spotkać i spędzić miło czas. Nie ma u nas we wsi muzykantów, ale mamy sprzęt w świetlicy. Na naszych imprezach didżejem jest ten, kto pierwszy zaczyna puszczać płyty.

Sołtys Jasieńca ubolewa, że w wiosce nie przybywa nowych mieszkańców, ani nowo budowanych domów.
– Ludzie przerabiają budynki gospodarcze na mieszkania – mówi Dariusz Kurzawa. – Wnuki remontują mieszkania po dziadkach. Nikt nie stawia nowych domów. A wieś jest ładna. Bardzo dużo mieszkańców prowadzi agroturystykę. Jeden gospodarz ma kury i kaczki, a pozostali pracują w innych miejscowościach albo są na emeryturze. Nasz Jasieniec to wioska seniorów, ale dobrze nam się tu żyje.
Renata Szczepanik


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

SUPERSOŁTYS 2021
Zachęcamy Państwa do udziału w naszej akcji i wspieranie swojego sołtysa. Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą SMS-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gizycko.wm.pl. Koszt 2,46 zł z VAT za SMS.

UWAGA! Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają sześciomiesięczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej" z "Gazetą Giżycką", a mieszkańcy wsi sołtysa, który wygra na szczeblu regionalnym - roczną e-prenumeratę.

REGULAMIN AKCJI SUPERSOŁTYS 2021
https://gazetaolsztynska.pl/684222,Super-Soltys-2021.html/

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5