Nowe laboratorium do badania jezior

2021-01-18 12:40:27 (ost. akt: 2021-01-18 15:11:34)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Trzecie w województwie warmińsko-mazurskim (poza ośrodkami w Olsztynie i Elblągu) Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości wód powierzchniowych otworzono w Giżycku.
Zadaniem nowej jednostki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest nadzór nad jakością badań i analiz wód powierzchniowych wykonywanych przez giżyckie Centralne Laboratorium Badawcze, które działa od ponad 30 lat. Placówka wyposażona została w dodatkowy wysokiej jakości sprzęt wart około 1,5 mln zł do badań i analiz mazurskich wód. Nowy sprzęt gwarantuje w 98% pewność badania.

– Krajowe Laboratorium Referencyjne w Giżycku wyposażone zostało w nowoczesny sprzęt, który pozwoli wykonywać większą ilość próbek z większą precyzją i dokładnością – zapewnia Marek Chibowski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. – W zakresie bakteriologii jesteśmy daleko zaawansowani. Dlatego też również na potrzeby innych placówek Krajowe Laboratorium przebada próbkę i z bardzo wysokim prawdopodobieństwem rozstrzygnie, co znajduje się w danej próbce.

Zadaniem laboratorium będzie poszerzenie zakresu badań wód powierzchniowych, wprowadzanie nowych metod badawczych, monitorowanie i nadzór nad procedurami, jak i szkolenie personelu z innych ośrodków.

Giżycka placówka prowadzi stały monitoring jezior, systematycznie analizuje próbki mazurskich wód. Największym problemem jest ich zanieczyszczenie ściekami pochodzącymi z jachtów.

– Jako obserwator i użytkownik jezior wiem, że pomimo pewnej standaryzacji i wymogów, problem nadal istnieje – informuje Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Są procedury, tylko pozostaje kwestia ich przestrzegania. Jakość wód jest priorytetem. Chcemy podjąć w tym zakresie nowe regulacje. Nie bez znaczenia jest dostępność do infrastruktury.
rs


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5