Nie będzie taryfy ulgowej dla nietrzeźwych kierowców

2020-12-23 13:00:00 (ost. akt: 2020-12-23 10:00:58)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach naszego regionu podczas świąt. Sprawdzać będą, czy kierujący dostosowują swoją jazdę do panujących warunków drogowych oraz przepisów ruchu drogowego. Nie będzie taryfy ulgowej dla nietrzeźwych kierujących oraz osób zagrażających innym uczestnikom ruchu.
Tegoroczne święta zdecydowanie będą się różnić z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-CoV 2 i wprowadzone w związku z tym określone ograniczenia, zakazy i nakazy. Podstawowym celem akcji „Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie” jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach wszystkim uczestnikom ruchu.

Podczas prowadzonych działań policjanci będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, jak również policjanci będą reagować na brak przestrzegania ustanowionych ograniczeń, zakazów i nakazów, związanych z wystąpieniem stanu epidemii.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

- Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz światła. Wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg.

- Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

- Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone, aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policyjne statystyki:
W okresie od 24 do 27 grudnia 2019 roku doszło do 12 wypadków, a 15 osób zostało rannych. Odnotowano 146 kolizji drogowych.
Źródło: KPP Giżycko (kh)


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5