Odwiedź Giżyckie Archiwum Cyfrowe, podziel się swoimi zdjęciami

2020-09-25 13:00:00 (ost. akt: 2020-09-25 12:50:51)
Giżyckie Archiwum Cyfrowe systematycznie powiększa swoje zbiory. Pojawiają się w nim kolejne kolekcje rodzinnych zdjęć. Zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową GAC (gac.gizycko.pl), to naprawdę interesująca wycieczka w naszą przeszłość.
Giżyckie Archiwum Cyfrowe gac.gizycko.pl/ to platforma internetowa gromadząca oraz prezentująca fotografie i archiwalia dokumentujące przeszłość miasta i jego mieszkańców. Archiwum utworzono w 2017 roku w strukturze Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od tamtej pory systematycznie rozwija się pod względem technicznym oraz prezentowanych zasobów.

— W latach 2018 – 2019 dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Cyfrowa, we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego zbudowano serwis internetowy oraz zakupiono skanery, komputer i program graficzny — przekazuje historyk Jan Sekta, który archiwum prowadzi. — Od początku mieszkańcy Giżycka czynnie biorą udział w tworzeniu tego serwisu: dostarczają materiały ze swoich domowych albumów, dzielą się informacjami nt. miejsc i obiektów znajdujących się na udostępnionych zbiorach, biorą udział w działaniach organizowanych wokół serwisu (m.in. spotkaniach tematycznych). Tym samym Biblioteka i GAC wspierają działania służące wzmacnianiu tożsamości lokalnej i upowszechnianiu wiedzy o Giżycku i jego mieszkańcach.

GAC to zarazem instytucja - archiwum społeczne, które kontynuuje prace digitalizacyjne, aktywizuje lokalną społeczność i pozyskuje wciąż nowe zasoby w postaci domowych/rodzinnych kolekcji fotografii, dokumentów, dzienników lub innych pamiątek o dużej wartości historycznej. W obecnym kształcie stało się rozpoznawalną marką wśród mieszkańców miasta oraz poza nim.

W 2020 r. Biblioteka uzyskała dotację Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura w sieci na zwiększenie dostępności online do zgromadzonych archiwaliów oraz ich popularyzację w sieci. W założeniu ma to na celu zaangażowanie społeczności lokalnej Giżycka w rozwijanie archiwum cyfrowego, na pogłębianie świadomości kulturowej, historycznej i wspólnotowej, jak i na wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych.

— Serwis internetowy zostanie wzbogacony o dwie aplikacje webowe służące wizualizacji danych o zasobach cyfrowych GAC, ułatwiające i wzbogacające eksplorowanie zbiorów, oraz — dodatkowo — przygotowanie i publikację online wideoprezentacji (tematycznych i szkoleniowych) służących zarówno upowszechnianiu lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego miasta Giżycka, jak i oswajaniu i popularyzacji metod cyfrowych służących ich zabezpieczeniu i prezentacji — dodaje Jan Sekta. — Ponadto zostanie udostępniony cykl wideoprezentacji tematycznych dotyczących historii Giżycka i jego mieszkańców, adresowany do obecnych lub byłych mieszkańców miasta w różnych grupach wiekowych.

W internetowym archiwum możemy przenieść się w przeszłość, oglądając zdjęcia m.in. z kolekcji znanej giżyckiej fotografki Marii Szarskiej, przekazane przez giżyckich Sybiraków, z kolekcji rodzinnych: Anieli Kisiel, Barbary Perepeczko, Joanny Gryziewicz, Lidii Pieczonko, Stefana Lempieckiego, Stefanii Maślij, Bogdana Zdanowicza, rodzin Jaroszów, Klimiuków.

Fot. Arch. GAC/kolekcja Marii Szarskiej

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bodo #2977415 | 10.10.*.* 27 wrz 2020 15:59

  Na zdjeciu widać Alfosa Szarskiego seniora i jego syna Stanislawa przed wejsciem do Zakładu Fotograficznego ul. Olsztyńska 9

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ogólniak #2976906 | 37.47.*.* 25 wrz 2020 19:31

   Ja również to rozumiem i powiem wam, że w sumie doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że przecież takie miejsca są ważne. Dlatego się ciesze, że nasze miasto ma coś takiego przygotowane. W sumie jestem zdania, że u każdego coś ciekawego się znajdzie. Warto przynosić stare klisze i sprawdzać. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/p rojektowanie-wnetrz-lublin/

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec #2976877 | 89.229.*.* 25 wrz 2020 17:58

   redakje poprosimy o więcej takich ciekawostek

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5