Dożynkowe wieńce pachnące lawendą

2020-08-12 13:50:00 (ost. akt: 2020-08-12 14:01:02)

Autor zdjęcia: GOKiR Wilkasy

Animatorzy kilkunastu świetlic wiejskich nauczyli się wyplatania wieńców dożynkowych. Praktyczne warsztaty w świetlicy w Świdrach przeprowadziły mieszkanki tej wsi: Małgorzata Futera i Dorota Olszewska.
Słysząc od nich, że wieńce powinno wykonywać się z czterech rodzajów zbóż, sznurka oraz suszonych kwiatów, prawie 20 osób ochoczo zabrało się do pracy, sięgając właśnie po kłosy zboża, pachnącą lawendę, kocimiętkę, oset czy len. Każda z nich postanowiła przygotować mniejszy wianek albo dożynkowe stroiki w postaci laleczek w strojach z juty, z głowami ze styropianowych kulek oraz z dodatkiem zbóż i ziół.

– Robiłam różne wieńce, najczęściej w kształcie dzwonów czy koron – opowiadała obecnym Małgorzata Futera. – Drugie z wymienionych podobają mi się zdecydowanie najbardziej, tak jak sukienka "mała czarna", w której zawsze się pięknie wygląda.

Prowadzące podkreślały, że liczą na kreatywność twórców, od których wyobraźni najwięcej zależy. Mogą oni bowiem do wieńców stosować również metalowe stelaże obwiązane słomą, stroiki natomiast wkładać do koszyków, ozdabiając je zbożem oraz dodając kawałki juty i owoce. Dwugodzinne zajęcia wszystkim zgromadzonym przypadły do gustu, liczymy więc, że w ich świetlicach wkrótce zagoszczą przepiękne prace własnego autorstwa bądź wielu podopiecznych, z którymi spotykają się na co dzień.
Tekst i fot. GOKiR Wilkasy


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5