Powiat nie odwraca się od szpitala

2020-07-24 09:00:00(ost. akt: 2020-07-24 09:33:14)
Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki

Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki

Autor zdjęcia: Arch. prywatne M. Drzażdżewskiego

Szpital w Giżycku od początku miesiąca jest rękach spółki miejskiej, która jako jedyny podmiot zarządza placówką. Powiat jednak nadal wspiera oraz zamierza wspierać Giżycką Ochronę Zdrowia — przede wszystkim finansowo.
— Jako samorząd powiatowy nie będziemy się odwracali od szpitala — zapewnia Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta powiatu giżyckiego.

Spółka Giżycka Ochrona Zdrowia już otrzymała wsparcie ze strony powiatu. Pracując nad tzw. przygotowaną likwidacją i procedurą zakupu szpitala przez miasto, powiat przekazał 3 miliony złotych. Miasto wyłożyło nieco ponad 2 mln zł, co finalnie umożliwiło zakup placówki przez spółkę.

Ponadto w tym roku powiat chce przekazać miastu jeszcze 2,5 miliona złotych: 1,5 miliona na prace związane z przystosowaniem budynku szpitala do warunków przeciwpożarowych, a milion na zakup sprzętu.

— Oczekujemy na informację, zarówno jeśli chodzi zakres remontu, jaki ma zostać wykonany, a także listę zakupów i szacunkowych ich kosztach — mówi starosta. — Jest to niezbędne do przygotowania stosownego projektu uchwały Rady Powiatu o udzieleniu kolejnej pomocy.

W przyszłym roku powiat również zamierza, zgodnie z umową, udzielić pomocy finansowej samorządowi miejskiemu na podobne wydatki majątkowe jak w roku bieżącym.

— Chcemy przekazać na ten cel 2 miliony złotych. Na tym nie koniec, ponieważ także w następnych latach planujemy wsparcie, łącznie na sumę ponad 11 milionów złotych. To wyraz pewnej filozofii, którą uważaliśmy za jedyną będącą w stanie utrzymać szpital. Już wiele lat temu byłem zwolennikiem tego, by szpital prowadzić wspólnie z innymi lokalnymi samorządami, właśnie dlatego, by stanowiły one siłę majątkową, która za szpitalem stoi i wzmacnia go — zaznacza starosta Drzażdżewski. — Wówczas to się nie udało, podjęta została próba współpracy z firmą prywatną, która zakończyła się trwającym do dziś procesem. Od początku kadencji szukałem rozwiązania, które zapobiegłoby likwidacji szpitala. Za jedyne w takiej sytuacji uznaliśmy, przewidzianą w prawie upadłościowym, tzw. przygotowaną likwidację. Idea była taka, by nowy partner miał zbiorowego właściciela czyli wszystkie samorządy z powiatu.

Miasto zdecydowało jednak, że poprowadzi szpital samo, a powiat nie ucieka od wsparcia. Poza wspomnianymi już kwotami, podaruje miastu budynki i sprzęt użytkowane przez szpital, a także za symboliczną kwotę sprzeda nieruchomości niezabudowane. Teraz działania pomocowe powiatu ukierunkowane są na zakupy inwestycyjne, mające służyć rozwojowi szpitala. Będzie to dla samorządu powiatowego trudne i ogromne wyzwanie.

— Dziękuję wszystkim współpracownikom i radnym Rady Powiatu za dotychczasowe wsparcie. Trzeba podziękować miastu, panu burmistrzowi i państwu radnym, za podjęcie tego wyzwania, bo wzięcie na siebie odpowiedzialności za szpital na pewno nim jest. Nie bez znaczenia była tu także przychylność dyrektora olsztyńskiego oddziału NFZ pana Andrzeja Zakrzewskiego, który był zwolennikiem tych łagodnych, nie odczuwalnych przez pacjentów zmian, bo warto podkreślić, że szpital pracuje tak, jak pracował dotychczas i z tą samą załogą — dodaje starosta.
Zuzanna Ołdakowska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Vortex #2955043 | 46.215.*.* 31 lip 2020 22:51

  Nie rozumienie długofalowych działań. Co nasi burmistrzowie zrobią jak się kadencja skończy? Działania które się tutaj odbyły były częściowo opisane przez forumowiczów na ofg.pl i jak dotad wszystko się sprawdza. Problem w tym ze oprócz grupy zainteresowanych szpital nadal bedzie przynosił straty z ta różnicą, że straty teraz bedzie pokrywało miasto a reszta "gmina" bedzie szantażowana. Ten szpital nigdy nie był rentowny ponieważ struktury zarzadzające nim sa skostniałe. Niczego nie zmieni zarząd terazniejszy a przyszły - dązy to proceduralnie tylko do tego żeby udowodnić wszystkim ze państwowa służba zdrowia to worek bez dna a pieniadze zawsze się znajdą bo pochodzą one od nas wszystkich podatników. Dlatego zadajcie sobie pytanie kto tak naprawdę to robi i po co?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Giżycki patriota #2953434 | 89.229.*.* 28 lip 2020 12:01

  najpierw działacze /działaczki PO zadłużyły szpital miejski ,bawiąc się w politykę ,zajadle trzymając sie stołków sowicie opłacanych , doprowadzając szpital do bankructwa , gdzie z lokalnych podatków teraz trzeba to wszystko pokryć , i zawsze uważałem i twierdzę ,że tacy beznadziejni zarządcy szpitala , powinni ponieść konsekwencje prawne i finansowe . Bo nie może być tak ,że osoby które zadłużyły szpital ,nadal bawią się w politykę , będąc radnymi , i nadal krzyczą pieprzone PiSiory , a sami winni sa miastu Giżycka wiele ,wiele milionów złotych sprzeniewierzonych dzięki swej głupocie i niekopetencji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. jak było naprawdę? kto i co? #2952906 | 109.70.*.* 26 lip 2020 19:06

  http://www.gizycko.tv/debata-na-temat-fu nkcjonowania-szpitala-gizyckiego-calosc- zapisu/ od 10:52

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pp #2952463 | 82.145.*.* 25 lip 2020 06:35

  Ci sami nieudacznicy którzy doprowadzili szpital do upadku teraz go ratują. Gdzie jest prokurator, czemu jeszcze nikt nie siedzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Abc #2952348 | 89.229.*.* 24 lip 2020 20:23

   Tak trzymać

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5