Gmina Pozezdrze: pocisk artyleryjski na pastwisku

2020-06-16 10:00:00 (ost. akt: 2020-06-16 10:00:42)

Autor zdjęcia: KPP Węgorzewo

Pocisk artyleryjski o długości 80 cm pochodzący z czasów II wojny światowej został wykopany na pastwisku na terenie gminy Pozezdrze.
Oficer dyżurny wegorzewskiej policji 15 czerwca rano otrzymał informację o zalezieniu niewybuchu. Zgłosił to mężczyzna z gminy Pozezdrze, który dokonał odkrycia podczas wykonywanych prac na pastwisku.

We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie i ustalili również, że znaleziony niewybuch to pocisk artyleryjski o długości 80 cm pochodzący z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu jednostki saperskiej. Niewybuch zostanie zneutralizowany na jednym z poligonów.

Policja przypomina, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policję.
KPP Węgorzewo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5