Szukamy informacji o Bronisławie Zapaśniku

2020-05-11 10:00:00 (ost. akt: 2020-05-11 13:39:42)

Autor zdjęcia: Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Jan Bułhak

Bronisław Zapaśnik przyjechał z Wilna i zamieszkał w Giżycku w 1945 r., uczył fizyki w naszym LO, przez jakiś czas uczył też w Liceum Pedagogicznym. Czy ktoś ma o nim więcej informacji? Potrzebne są one do opracowania jego biogramu.
— Należę do zespołu w Polskiej Akademii Nauk, którego celem jest opracowanie "Słownika biograficznego fizyków polskich". Do moich obowiązków należy opracowanie biogramów fizyków, którzy przed wojną pracowali w Wilnie — napisał do Giżyckiego Archiwum Cyfrowego prof. Józef Szudy z PAN. — W bieżącym roku mija 100 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego i stąd wzięła się inicjatywa opracowania biogramów wybitnych członków tego Towarzystwa. Jednym z nich był właśnie Bronisław Zapaśnik.


Zapaśnik w latach 1921-1939 był dyrektorem Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, gdzie także był nauczycielem fizyki. Był wybitnym nauczycielem, przez dwie kadencje przewodniczącym Oddziału Wileńskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Był także aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, wieloletnim członkiem Zarządu Oddziału Wileńskiego PTTK.

Jego wielkim przyjacielem w Wilnie był Jan Bułhak, nestor polskiej fotografii artystycznej.
— Problem polega na tym, że mam wiele informacji na temat działalności Zapaśnika w okresie wileńskim (od 1921 do 1939), ale nigdzie nie mogę znaleźć jego najważniejszych danych biograficznych takich jak: data i miejsce urodzenia, danych o wykształceniu: gdzie otrzymał maturę, gdzie i jaki kierunek
studiował. Rozumiem, że skoro w roku 1921 został dyrektorem Gimnazjum w Wilnie, musiał być wówczas już po studiach — pisze prof. Szudy.

Profesor z internetu dowiedział się, że w roku 1945 Bronisław Zapaśnik zamieszkał w Giżycku i został nauczycielem fizyki w Liceum Ogólnokształcącym
im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Przez jakiś czas uczył też w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Giżycku. Jego częstym gościem w Giżycku był Jan Bułhak, który podczas jednej z wizyt zmarł w Giżycku w kamienicy przy ul. Pionierskiej 3. W roku 2008 na ścianie tej kamienicy odsłonięto tablicę ku pamięci Bułhaka.

— Pomyślałem sobie, że być może macie Państwo jakieś informacje dotyczące biografii Bronisława Zapaśnika — napisał w liście do GAC prof. Szudy. — Będę ogromnie wdzięczny, gdyby udało się Wam ustalić przynajmniej datę śmierci Bronisława Zapaśnika i miejsce jego pochówku, a także być może jakieś inne dane z jego życiorysu.

Może ktoś ze starszego pokolenia giżycczan coś wie o Zapaśniku. Prof. Józef Szudy będzie wdzięczny za wszelkie informacje. W tej sprawie prosimy kontaktować się z Janem Sektą z Giżyckiego Archiwum Cyfrowego (Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku, ul. Mickiewicza 35, tel. 506 944 497, e-mail: gac@gizycko.pl).
KT

Na zdjęciu: Członkowie Zarządu Oddziału Wileńskiego PTTK, pierwszy od lewej Bronisław Zapaśnik (rok 1928, Wilno)
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Jan BułhakCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (11 maja) wydaniu m.in.

Inwestor nie wyląduje w Gryźlinach Nie będzie inwestycji na lądowisku w podolsztyńskich Gryźlinach. Miała tu powstać fabryka elementów budowlanych z litego drewna. Jednak austriacki inwestor wycofał się i rozmowy zostały przerwane. Poszło o cenę działki i rosnący opór społeczny.

Witaj szkoło, żegnaj szkoło
W połowie maja mamy poznać decyzję w sprawie dalszej organizacji pracy szkół. Na razie zajęcia są wstrzymane do 24 maja. Ale można już przewidzieć, co zmieni się w ich pracy. Wielu uczniów i nauczycieli chce wrócić. Tylko czy to ma sens?

Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci 9-latka
Właściciel lunaparku, w którym miał miejsce śmiertelny wypadek z udziałem 9-letniego chłopca, stanie przed sądem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5