Giżyccy strażacy pomagają gasić pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

2020-04-24 13:18:13 (ost. akt: 2020-04-24 13:30:08)

Autor zdjęcia: Arch. KP PSP w Giżycku

Obecna sytuacja meteorologiczna i towarzyszący jej brak opadów i wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia, czego przykładem są pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym. Także giżyccy strażacy od 22 kwietnia uczestniczą w działaniach w dolinie Biebrzy w ramach Warmińsko Mazurskiej Brygady Odwodowej, gdzie gaszą nie tylko trawy i trzcinowiska, ale także obszary zadrzewione.
Pożary traw to zdarzenia które pojawiają się okresowo każdej wiosny. Od początku roku do maja na terenie powiatu giżyckiego wystąpiło ich już ponad 70, a brak opadów sprzyja powstawaniu tego typu zdarzeń.

Stop pożarom traw to kampania informacyjna, której głównym celem jest uświadomić społeczeństwo zarówno skalę zjawiska oraz zagrożenia i profilaktykę prowadzącą do zmniejszenia ilości tego typu zdarzeń. W minionym roku na terenie kraju najwięcej pożarów traw odnotowano na w marcu i kwietniu- łącznie 1 720, co stanowiło 56,7% wszystkich pożarów traw, których niestety przyczyną jest także działalność człowieka.

- Obecna sytuacja meteorologiczna i towarzyszący jej brak opadów, zachmurzenia czy wiatr sprzyjać będzie rozprzestrzenianiu się ognia czego przykładem są pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym. Także giżyccy strażacy od 22 kwietnia uczestniczą w działaniach w dolinie Biebrzy, w ramach Warmińsko Mazurskiej Brygady Odwodowej, gdzie gaszą nie tylko trawy i trzcinowiska, ale także obszary zadrzewione - informuje kpt. Mateusz Pupek z KP PSP w Giżycku.Powiat giżycki będzie kojarzony głównie z jeziorami, jednak kraina tysiąca jezior to także Puszcza Borecka i rozbudowane drzewostany kilku nadleśnictw, w których utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego.


Apelujemy i przestrzegamy:
-wypalanie traw jest zabronione i nie przynosi efektów agrotechnicznych,
-pożar w obecnych warunkach może się szybko rozprzestrzenić- w sprzyjających warunkach szybciej niż średnia prędkość biegacza,
- pożar który wymknął się spod kontroli może zagrażać mieniu znajdującemu się w sąsiedztwie oraz ludziom znajdującym się w pojazdach, zabudowaniach lub chociażby spacerującym w okolicy,
- pożar trawy to nie tylko zniszczenie materii organicznej, to zniszczenie siedliska dla wielu organizmów takich jak ptaki znajdujące się obecnie w okresie lęgowym, gryzonie czy owady.

KP PSP Giżycko
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (24 kwietnia) wydaniu m.in.

Poczta chce dostać wyborców
Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.

Na rodzinę chorego wylał się hejt
Jakub Krasowski wrócił z Londynu do rodzinnego Pozezdrza pod Giżyckiem. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem, a chorobę przechodzi bezobjawowo. Kwarantanny nie spędzał w domu rodzinnym i nie zaraził rodziców. Ale na jego bliskich wylała się fala hejtu.

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom?
Jeden dzień zamrożenia gospodarki to 7-8 miliardów złotych strat. To się przekłada na znikanie miejsc pracy, brak dochodów w rodzinach, coraz trudniejszą sytuację firm, które stoją, bo nie mają klientów, nie mogą pracować. Jak lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom?

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5